alibaba alışveriş

Alibabanın Sahibi Jack Ma'nın Muhteşem Başarı Hikayesi


jack ma kimdir jack ma hayat hikayesi
Jack Ma Alibaba'nın sahibi olan dünyaca ünlü bir milyarderdir. Bunu zaten son zamanlarda herkes biliyor. Çünkü sahibi olduğu Alibaba dünyanın en büyük e- ticaret sitelerinden biridir. Diğer e ticaret sistemleri Alibaba yanında çok ama çok küçük kalmaktadır. Bundan dolayı Jack Ma artık çok ünlü olup, bir çok yerde konuşmalara çağırılmıştır. Bu da Jack Ma'yı giderek ünlü yapan bir hareket yapmıştır.

Jack Ma'nın hayat hikayesine bakarak örnek alacağımız o kadar çok şey vardır ki aslında. Çünkü bu adam tam bir örnek insandır. Özellikle ülkemizde sıfırdan zengin olmak isteyen gençler veya orta yaşlılar aslında Jack Ma gibi bir sistem kurabilir. Çünkü bu adam sıfırdan kurmuş ve karşılaştığı zorluklar o kadar fazlaymış ki anlatmakla bitmiyor. Şimdi gelin birlikte bakalım Jack Ma bugünlere nasıl gelmiş.

Jack Ma öncelikle ülkemizde çok önem verilen sınav sistemlerinde çok ama çok başarısız olmuştur. Neredeyse her sınavdan kötü not alan kötü bir öğrenciydi. Bundan sonra da hayatı düzene sokamıyor. Çünkü her yerden ret cevabı alıyor. Ama önemli nokta olan vazgeçmeme huyu bu adamın en önemli özelliğidir.

Jack Ma ilk okul, orta okul ve lise yıllarında girdiği sınavlarda bir çok kötü sonuç aldıktan sonra. Üniversite sınavına hazırlanıyor. 2 defa üst üste Üniversite sınavından kötü not alıyor ve istediği bölüme giremiyor. Vazgeçmeyen Jack Ma 3. kez bir daha sınava giriyor ve İngilizce öğretmenliği okumaya hak kazanıyor. Tabi bu sınavlara hazırlanırken fakir bir yaşam süren Jack Ma bu arada bir çok işe başvuruyor ve hepsinden ret cevabı alıyor.

Bunların en ünlüleri ise kısaca onun şanssızlığını açıklayan niteliktedir. Polis olmak istiyor 4 kişinin alındığı sisteme 5 kişi başvuruyor kazanamayan tek kişi Jack Ma oluyor. KFC de çalışmak için 24 kişi aranıyor 25 kişi başvuruyor ve kazanamayan tek kişi Jack Ma oluyor. Ayrıca alınmayacağını bile bile Harvard Üniversitesine 10 kez başvurup her seferinde de ret cevabı alıyor.

Daha sonra şimdi çok büyük bir site olan Alibabayı kurduktan sonra bile bir çok bankadan ve yatırımcıdan da ret cevabı alıyor. Buna rağmen devam ederek günümüze kadar geliyor. Ve amazon ile birlikte e ticaret sektöründe dev iki firma oluyorlar. Bugün ortaklaşa yaptıkları işte çok sayıdadır.

Jack Ma bu hale geldikten sonra bile hala daha ret cevabı aldığını ama devam ettiğini söylüyor. Yani adam dünyanın en zenginleri listesinde ama hala daha ret cevabı alabiliyor. Belki de vazgeçmeme özelliği onu bu hale getirdi ama adam hala vazgeçmiyor ve devam ediyor. Bu aslında mükemmel olsa da maalesef ülkemizde pek de öyle değil. Çünkü hayatında 2-3 kez bile ret cevabı alan insanlar artık yeni bir şey denemiyor. Hemen vazgeçiyor.

Jack Ma gençlik yıllarında ingilizceye olan tutkusu da bir hayli biliniyor. Öyle ki ülkesine gelen turistlere rehberlik yapıp karşılığında onlardan ingilizce öğretmelerini istiyor. Bu adam bir şeyi bu kadar çok istiyor aslında. Daha sonra ise bu şekilde ingilizcesini ileri seviye hale getiriyor.

Daha sonra İngilizcesini geliştiren Jack Ma Amerika'ya gerçekleştirdiği bir seyahatte İnternet ile tanışıyor. Bu tanışmasından sonra Çin'de ki bu eksikliği fark edip hemen Alibabayı açıyor ve yatırım aramaya başlıyor bir süre sonra ise olanları zaten herkes biliyor. Tabi bu arada da bir çok şey yaşayan Jack Ma aslında dünya üzerinde en fazla ret cevabı alan insanlardan biri ve belki de bu yüzden çok zengin.

Sizlere tavsiyem her ret cevabı aldığınızda aklınıza Jack Ma gelsin. Çünkü böyle insanlar size ilham oldukça daha başarılı olursunuz. İlk ret cevabında hemen vazgeçmeyin. Ne olursa olsun deneyin hayır cevabı alın ama devam edin. Eğer projenize ve işinize olan inancınız tam ise devam edin. Sonuçta kazanan siz olacaksınız.

İnternetten para kazanmak Hayati Videolar

0 yorum :

Yorum Gönder

Blogger tarafından desteklenmektedir.