fakirlerin ortak özelikkleri

Çok Zengin Olmamızı Engelleyen Nedenler Nelerdir ? Neden Zengin Olamıyoruz ?


zengin olamamamızın nedenleri nelerdir

Çok zengin olma fikri hepimizin hayallerini süsler. Çünkü çocukluğumuzdan beri çevremizdeki herkesin amacı para kazanmaktır. Aslında genel olarak konuşmalarda paranın önemi yok önemli olan arkadaşlık, dostluk derler ama konu para olunca işler değişir. Tabi ki arkadaşlık dostluk çok önemlidir. Fakat herkesin amacı zengin olmaktır. Herkes demişken dünyanın az bir kısmının böyle bir amacı yoktur fakat genel olarak amacımız para kazanmaktır.

Genel olarak konuşmak gerekirse okul okurken amacımız nedir? Veya bize hayallerimiz sorulunca cevaplarımız nedir ? Genel olarak saygın ve kazancı yüksek mesleklerdir. Doktor, avukat, mühendis, futbolcu, basketbolcu ve benzeri mesleklerdir. Çünkü bunlar hem popüler meslek olup hem de kazançları iyidir. Neden lisede saatlerce üniversite sınavına çalışırız ? Çünkü iyi bir bölüme gidip sağlam bir mesleğe adım atabilmek için. Bunun için gençlik yıllarımız sınav ile geçer.

Sınavlara çalışmaktan sosyal hayata zamanı kalmayan insanlar var. Fakat ikisini bir arada yapıp da yine de başarılı olanlarda var. Fakat artık farklı bir kafada olmanın zamanı gelmedi mi? Çünkü her şey ders çalışmak veya iyi bir bölüm bitirmek değildir. Para kazanmanın artık çok farklı yolları vardır. Bunlar neden çok azımız deniyor ? Korkuyor muyuz yoksa çevre baskısından etkilenip sağlam bir mesleğe mi odaklanıyoruz. Belki de neden zengin olamadığımızın açıklaması bu sorudadır.

Okuyarak başarılı olup zengin olan insanlar yok mu ? Var hem de çok var. Ama tek yol bu değil farklı yollarda var öncelikle bunu anlamalıyız. Bugün en popüler örnek olarak. Youtuberlar, twitch yayıncıları, e-sporcular ve evinde çalışan yazılımcılar. Bunların aylık gelirleri bir memurun kaç katı sizce? Ben size söyleyeyim bir hayli fazla. Ama bu işleri yapan herkes böyle mi kazanıyor tabi ki hayır. Acaba risk alamadığımız için mi bu sektörlere girmiyoruz? Çünkü risk almadan kazanç olmuyor.

Veya Network marketing sektörünü ele alalım. Bu sektörde yabancı ülkelerde milyoner olan yüz binlerce insan var. Neden bizde bu kadar değil de bu rakam daha düşük? Acaba dünya genelinden biraz daha geride kaldığımız için mi yoksa yenilikler daha da sağlama oturunca mı oraya adım atmak istiyoruz. Önemli olan bir yenilik olunca, mantıklı bir iş olunca oraya adım atarak en başlardan biri olmak. O sektörde demir başlardan olunca kazancınız da yüksek oluyor.

Genel olarak sorunlara örnek verdiğimi düşünüyorum fakat daha ince ayrıntılara girecek olursak neden zengin olamıyoruz. Veya neden ülkemizde ki milyoner sayısı diğer ülkelerden daha az? Bu ve benzeri soruların nedenlerini gelin hep beraber inceleyelim.


Baba Parası Yemeye Alışmak

Bu sorun maalesef ülkemizde bir hayli fazladır. Bir diğer anlamda ise miras yedi olmak diye açıklayabiliriz. Ülkemizde bir çok insan babasının parası ile hava atmayı seviyor. Çevresinde kileri bu şekilde etkilemeye çalışan insan sayısı oldukça fazla. Fakat ben bu insanlara dışarıdan bakınca amaçsızlık görüyorum. Çünkü bu para evet belki senin hayatın boyunca sana yetecek, belki hiç çalışmasan bile zengin olarak öleceksin. Ama sen de bişeyler yapsan tek amacın hava atmak olmasa diyesi geliyor insanın.

Maalesef özellikle üniversite ortamlarında bu daha çok oluyor. Kredi alıp lüks yerlerde takılan öğrenciler bile var. Burs alıp sürekli içki içen ve bunu pahalı yerlerde yapan öğrenciler bile var. Maalesef bunlar gerçekler. Bu kişiler genel olarak dünyaya para yemek için gelen insanlardır. Genel olarak bir amaçları da yoktur.

Siz eğer böyle iseniz hemen bu durumdan vazgeçin. Ve bir geçmişinize göz atın. Ben bu hayatta ne yaptım ? Ben bu hayatta ne başardım diye kendinize bir sorun eğer güzel cevaplar yok ise ki yoktur. Oturun ve düşünün. Artık bir işe yarayın ve dünyada ki varlığınız belli olsun. Belki o babanızın parası ile çok büyük bir proje geliştirebilirsiniz. Belki de ülkemize çok büyük bir katkı sağlayacak alanda ileri seviye çalışmalar yapabilirsiniz. Bunları bir düşünün derim.


Para Biriktirmek ( Aslında Biriktirmemek)

Ülkemizde bu sorun ile de karşılaşılıyor. Fakat bu diğer ülkelerde de gözle görülen bir sorundur. Para biriktirmenin amacı sadece o parayı biriktirmek ise asla zengin olamazsınız. Tabi aylık biriktirdiğiniz para 100.000 TL ise durum farklı ama daha düşükse bu şekilde zengin olamazsınız.

Zengin olmak için hem para biriktirip hemde fırsat görünce bu parayı değerlendirmek olmalıdır. Nasıl yapacağız derseniz. Örneğin 6 aydır para biriktirdiniz ve köşede belli bir miktar paranız var. Önünüzde de bu paranızın 3/5 ine yakın yatırım yapacağınız fırsat var Buraya yatırım yapın. Paranız boş durmak yerine orada değerlensin. Ama yatırım yapacağınız yerleri iyi araştırın ve kazançlı olup olmadığını ince bir şekilde hesaplayın.

Veya paranızın tamamı ile mükemmel bir yatırım fırsatı çıktı karşınıza parayı oraya yatırın. Paranız boşta bekler ise sadece o kadar kalır. Ama belki de o yatırımlar sizi zengin edecek. Bu şekilde paranızı değişik fırsatlarda değerlendirip artırır iseniz. Daha sonra daha büyük fırsatlar için artan paranızı değerlendirebilirsiniz. Bu şekilde 3-5 sene içinde bile güzel yatırımlar ile zengin olabilirsiniz. Önemli olan parayı işleyip katlamak ve daha sonra katladığınız paralar yeni fırsatlarda daha da fazla kazanmak. Çünkü paranız köşede boş birikirse asla zengin olamazsınız.


Sağlam İlerlememek

Bir iş yapacaksanız öncelik le o işe veya ortağınıza güvenerek işe başlayın. Veya bir yatırım yapacaksanız öncelikle araştırın iyice detaylıca öğrenin ve öyle yatırım yapın. Bir şeye kalkışacaksanız önce sağlam adımlar atın tamamen tüm paranız ile işe girmeyin. Bu şekilde parasını kaybeden çok insan vardır. Bazıları ortağı tarafından dolandırılmıştır, bazıları muhasebecisi tarafından dolandırılmıştır, bazıları ise şirketler tarafından dolandırılmıştır. 

Önemli olan ise sağlam ilerlemek ve paranızı sürekli artırmaktır. Çünkü yukarıdaki hatalardan sizde yaparsanız zengin olma yolunda büyük darbeler yersiniz ve zamanla bundan vazgeçebilirsiniz. Bu hatalara düşmemek için her zaman araştırmacı ve sorgulayıcı olun. Şüphe bu konularda önemlidir. Her olaya şüpheci yaklaşın ama araştırma yapıp güvenirseniz de o işe girin. Sürekli şüphe edip işe adım atmazsanız da zengin olamazsınız.


Tek Gelire Bağlı Olmak

Örneğin bir yere çok güveniyorsunuz ve oradan da kazancınız gayet iyi. Bu şirketin batmama ihtimali yoktur. Veya bir şirkette çalışıyorsunuz ve güzel maaş alıyorsunuz sadece buraya güvenmeyin yarın işten atılmayacağınız garanti değil. Yani sürekli olarak yeni gelir kapıları arayın. Paranızı değerlendirin, yeni iş kolları arayın bunlar hakkında bilgi sahibi olun. Hiç bir şey yapmazsanız bile ekonomi dergilerini ve sitelerini takip edin eninde sonunda bir fırsat sizi zengin edecektir.


Rahat Olmaya Çalışmak ?

Türk toplumu olarak bu konudan çok şikayetçiyim. Herkes yatarak para kazanmanın derdinde. Bir meslek seçerken bile o meslek daha rahat diye seçiyoruz. Örneğin öğretmek olmak isteyen arkadaşlarım öğrencilik döneminde 3 ay tatili olduğu için bu mesleği tercih ediyordu. Bu mantık tamamen yanlıştır. Maalesef bu mental rahatlık isteğinden vazgeçmemiz gereklidir. Çalışmak tek amacımız olup mantıksal çalışmak hedefimiz olmalıdır.

Tabi ki de deli gibi çalışmaktan bahsetmiyorum. Ama yatarak bile olsa mantığımızı çalıştırarak ta zengin olabiliriz. Kısa zamanda İnternetin hayatımıza girmesi ile bu şekilde para kazanan insan sayısı oldukça fazla. Tek derdiniz yatarak kazanmak olmasın. Yatın, kalkın tekrar yatın ama aklınızda yeni fikirler ile bunları yapın. Mantığınızı, beyninizi çalıştırın. Çünkü artık fiziksel güç değil zihinsel güç kazanıyor. Güçlü olan değil akıllı olan kazanıyor. Çünkü akıllı olan aslında daha güçlü oluyor.

Genel olarak zenginliğe adım atmak isteyip bunu başaramayan takipçilerimiz için yararlı bir yazı olduğunu düşünüyorum. Sizden ricam bunları iyice okuyup anlamanız. Ve siz de bunlar var ise ki mutlaka en az biri vardır bunu gözden geçirmeniz ve düzeltmenizdir. Çünkü maalesef genel olarak bu ve benzeri nedenlerden dolayı belki de zengin olamıyoruz.

İnternetten para kazanmak Hayati Videolar

0 yorum :

Yorum Gönder

Blogger tarafından desteklenmektedir.