genç girişimciler

Girişimci Olmanın Hayatınıza Katacak 10 Mükemmel Değeri

girişimci olmanın avantajları nelerdir
Girişimcilik herkesin kanında olmayan fakat bir çok kişinin istediği bir şeydir. Girişimci olmak isteyen bir çok genç kardeşimiz bu yolda adımlar atmaktadır. Genç kardeşlerimizin girişimciliğe olan tutkusu bizleri de bu sektöre yönelmeye itmiş olup onlara bir nevi destek olmak boynumuzun borcudur. Girişimci olmanın ise hayatımıza katacağı çok büyük avantajlar vardır. Gelin şimdi bu avantajlara bir göz atalım.

1- Hayal Kurarsınız

Hayal kurmak çocukken yaptığımız en önemli aktiviteler arasındayken yaşımız ilerledikçe bu olay ortadan kalktı. Sizce bunun nedeni nedir ? Hayatı öğreniyor olmak mı yoksa korkuyu öğreniyor olmak mı? Bütün bu soruların cevapları sizlerde gizli. Bir çok kişi çocukken çok güzel hayaller kurar fakat bunları gerçekleştirme yolunda çok az kişi adımlar atar.

Hayallerini gerçekleştirmek için radikal karar alan kaç kişi var aramızda ? Maalesef sayımız oldukça az. Çok ünlü bir derginin araştırmasına göre insanlar çocukken hayallerine olan inançları %98 iken üniversite döneminde olan insanların hayallerine olan inançları sadece % 2 dir. Çünkü zamanla öğrenilmiş çaresizliklere sürükleniyoruz. Bunun en büyük nedeni ise psikolojik alt yapısı mükemmel hazırlanmış zengin daha zengin olsun diye yaratılan spekülasyonlar.

Eğer bir girişimci olup, birazda bu konular üzerinde kitaplar okursanız zengin kesimin fakir kesimi sürekli orada kalması için ne gibi yönlendirmeler yaptığını anlarsınız. Bu yüzden girişimcilik demek hayal kurmak ve bu hayalin peşinden gitmek demektir. Hayata bir kez geldiğinizi ve keşke dememek için uğraştığınızı düşünün. Eminim şu anki durumdan çok daha mutlu olacaksınızdır.


2 - Kendi Kendinizi Değerlendirirsiniz

Çoğu iş yerinde genel olarak müdürler veya performansları belirleyen değişik yetkilerde insanlar vardır. Çalışanlar ise bu insanların gözüne girebilmek için çalışırlar. Oysa ki girişimcilikte öyle değildir. Girişimci biri kendi kendini denetler, kendi kendine değerlendirme yapar ve sonuca göre kendi kararları ile hareket eder. Burada önemli olan şudur. Sağlıklı ve geçekçi olmak. Böyle olursanız sonuçlar çok daha iyi olacaktır.

Bu konuda ki girişimci avantajı tamamen bir baskı altında kalmamaktır. Çünkü diğer iş yerleri gibi başkasının sizi denetlemesine gerek yok. Başkasının gözüne girmek için çalışmanıza gerek yok. Önemli olan sizin fikirleriniz, amaçlarınız ve hedefleriniz. Eğer gün sonunda bunlar için çalışıp emek veriyorsanız sorun yok demektir. Fakat gün sonunda bunlar için emek harcama mış iseniz sorun var demektir.

Genel olarak ise başka bir insanın sizi değerlendirmesinden ise sizin kendinizi doğru bir şekilde değerlendirmeniz daha iyi olacaktır. Bu olay iyi bir şekilde gelişirse iş hayatınız gerçek anlamda bir düzene girecek ve çalışma performansınız her geçen gün artacaktır.


3 - Tecrübe Edinirsiniz

Tecrübe bu hayattaki en pahalı ve en acımasız öğretmendir. Aynı zamanda da en iyi öğretmendir. Bu konuda benimle hem fikir olduğunuzu duyar gibiyim. Çünkü gerçekten şu söz mükemmel bir sözdür. Bir müsibet bin nasihatten iyidir. Bu aslında tecrübe açısından verilecek en büyük derstir aynı zamanda. Eğer kendi kararlarınızı alıp hareket edip bunun sonuçlarına katlanmak istiyorsanız tecrübe sizin için her şeydir.

Tecrübe sahibi insanlar her zaman daha mantıklı hareket eder ve daha başarılı olurlar. Çünkü girişimci olursanız tüm sorumluluk siz de oluyor. Riski göze alan ortaya bir fikir atan ve bunu uygulayan siz olacaksınız. Dolayısı ile bunun sonuçlarından ( iyi veya kötü ) tecrübe edinecek olan da tabi ki sizsiniz. Tecrübenizi sürekli olarak işlerini geliştirmek ve yeni bir işe adım atarken göz önünde bulundurur iseniz kazançlı olan taraf siz olursunuz.

Üstelik tecrübe işine sadece iş sektöründe bakmayın. Bir çok girişimci arkadaşımız kendinden yaşça büyük olan bir çok insana göre hayatta daha çok şey yaşamış olurlar. Aslında yaş olarak diğer insanlar daha büyük olabilir ama yaşanmışlık olarak her zaman girişimcilerin anlatacağı son bir sözü daha vardır. Yani girişimcilik size hayatın genelince büyük bir tecrübe katacaktır.


4 - Kişisel Gelişim Sağlarsınız

Ülkemizde ki en büyük sorun devlet sektörüne kapağı atanların artık emekli olana kadar yatmalarıdır. Bu tabi ki böyle değildir. Fakat en basit örneği bir mühendis olsun. Özel sektör de çalışan mı daha çok kendini geliştirir yoksa devlette ki bir mühendis mi? Cevabını siz bırakıyorum.

Bu yüzden hangi işi yaparsanız yapın, hangi alanda girişimci olacaksanız olun eğer iyi bir girişimci iseniz kendinizi geliştirirsiniz. Bu gelişme, konuşmanızda olabilir, davranışlarınızda olabilir, geleceği görme anlamında olabilir, tecrübe anlamında olabilir kısacası her alanda gelişirsiniz. Çünkü sorumluluklarınız arttıkça gelişmek zorundasınız bir nevi.


5 - Diplomaya İhtiyacınız Olmaz

Bugün bir çok üniversite öğrencisinin amacı nedir ? Öncelikle bu soruyu kendiniz cevaplayın. Benim bu alandaki görüşüm ise kesinlikle diploma almaktır. Çünkü ben bir mühendislik öğrencisi olmama rağmen. Mühendislik değil de ezber eğitimi alıyorum. Çünkü sistem ezbere dayalı bir sistem.

Mühendislik okuyup da sürekli ezber yapıp sınavlara hazırlanan bir ülkeyiz maalesef. Eğitim bu kadar saçma iken de doğal olarak herkes bir şekilde diplomayı alıp devlete kapağı atma derdinde oluyor. Girişimciliğin güzel yanı ise o saçma diplomaya ihtiyacınız yoktur. Kimse size diploma sormaz.

Bill Gates bildiğiniz gibi Microsoft'un sahibi ve çok başarılı bir iş adamıdır. Onun bu alandaki şu sözü umarım size ilham olur. '' Okulda benden yüksek not alan mühendis arkadaşlarımın hepsi şu anda Microsoft'ta başarılı bir mühendis, ben ise Microsoft'un sahibiyim''.


6 - Sevdiğiniz ve İstediğiniz İşi Yaparsınız

Yapılan araştırmalarda dünya üzerinde sevmediği işi yapanların oranı % 97. Bu oran geçekten çok yüksek bir orandır. Ve yazımı okuyan değerli takipçilerimiz den bende bu ortalama dayım der gibisiniz. Evet maalesef bir çok insan bu alandadır. Bunun en büyük nedeni ise sistem ve bizim bu sisteme ayak uydurmamızdır.

Eğer herkes sevdiği işe yönelip bu alanda uzmanlaşmak istese belki de bir çok insan daha mutlu olacak. Girişimcilerin bu alanda avantajı da budur. Sevdiği ve istedikleri işleri yapalar. Canları hangi  işi geliştirmek isterse onu geliştirirler. Canları hangi işi istemez ise o işi yapmazlar. Çünkü patron kendisidir.


7 - Daha Çok Seyahat Edebilirsiniz

Girişimci olmak bir nevi daha çok zaman demektir. Aslında daha çok zamandan ziyade daha kaliteli zaman demektir. Çünkü normal bir işte çalışırsanız. Sabah 8 akşam 5 diyelim. Bu saatler arasında sürekli orada olmanız gerekir fakat sürekli çalışmazsınız. Bazen hatta genelde bu iş yerinde vakit öldürmek için çalışırsınız. Yani boşuna orada durursunuz aslında. Girişimci ise o zamanı orada boş boş geçirmek zorunda değildir.

O zamanda seyahat edebilir. Seyahat ederken aynı zamanda çalışabilir. Yani gezerken kazanabilir. Bu yüzden de daha kaliteli zaman geçirip aynı zamanda da para kazanabilir. Girişimciliğin bana göre en iyi yanı da budur. Belli bir alanda belli bir zaman diliminde boş boş durmaktan sa istediğiniz yerde istediğiniz bir proje üzerine çalışabilirsiniz.


8 - Çalışacağınız İnsanları Siz Seçersiniz

Ofislerde veya bürolarda bir çok insan aynı ortamda çalışır. Genelde müdürlerin odası ayrı olsa da sonuç olarak gün içinde yine bu kişiler ile bir şekilde iletişime geçersiniz. Fakat bir çok insan beraber çalıştığı insanı sevmez. Bu sadece kişisel olarak değildir. Bir özelliğini sevmez veya başka bir şeyiniz sevmez. Ama eğer yetkili değilseniz o kişi ile çalışmak zorunda kalırsınız.

Girişimci iseniz ve oranın patronu siz iseniz. En iyi verim veren ve çalışmaktan mutluluk duyduğunuz insanları siz seçersiniz. İstemediğiniz veya çalışma ortamında bulundurmaktan hoşlanmadığınız insanlarla çalış maya bilirsiniz. Bu sizin en doğal hakkınız. Girişimcilik en yaratıcı ve en mantıklı insanlar topluluğunda çok daha iyi bir konuma gelir. Bunu bilen bir girişimci de çevresinde negatif insan tutmaz.


9 - Yeni İnsanlarla Tanışırsınız

Girişimci bir insan aynı zamanda bir çok konuda girişimcidir. Sürekli aynı yerde çalışan insanlara göre daha çok insan tanır. Daha çok insanlar muhattap olur. En güzeli ise bir çok il veya ülke gezme fırsatı olduğu için yeni insanlarla tanışır. Girişimciliğin ve hayatın aslında en güzel şeylerinden biri de budur.


10 - Kendi Kaderiniz Kendi Elinizde Olur

Eğer bir girişimci iseniz kaderiniz sizin elinizde olur. Bir müdürün, bir çalışanın veya dışarıdan herhangi birinin elinde olmaz. Tüm ipler sizdedir. Başarı da sizindir başarısızlıkta. Çünkü genelde alışılmış işlerde başarı genel olarak müdürlerin olur. Fakat başarısız olunca işçiler işten çıkarılır. Bu girişimci de olmaz. Her sonuç direk olarak sizinle ilgilidir.

Hamleyi siz yapar sonucu siz beklersiniz. Fikri siz düşünür siz uygularsınız. Yani tüm sorumluluk sizdedir. Bu dışarıdan kötü gibi görünsen de aslında daha iyidir. Bunu iyi değerlendirip daha iyi olmak için çalışan her girişimci de başarılı olma adayıdır.

İnternetten para kazanmak Hayati Videolar

0 yorum :

Yorum Gönder

Blogger tarafından desteklenmektedir.