başarılı girişimcilerin alışkanlıkları

İyi Bir Girişimci Olduğunuzu Gösteren 20 Alışkanlık


girişimcilere altın değerinde tavsiyeler

Girişimcilik ülkemizde giderek yaygınlaşan ve başarı oranı artan bir ilkedir. Özellikle genç girişimcilere verilen devlet desteği ve diğer yardımlar ile birlikte ülkemiz bu konuda giderek gelişmektedir. Aklında girişimcilik olup da harekete geçmeyen veya harekete geçip başarısız olanlara öğüt niteliğinde olan bu yazımız umarım bir çok yeni girişimci ortaya çıkarır. Sadece bir kişiye bile ilham olursak ne mutlu bize.

Girişimci olduğunuz gösteren davranışlar ve alışkanlıklar ile sizleri baş başa bırakıyor girişimcilik hayatınızda başarılar diliyorum. Umarım genç girişimcilerimiz çoğalır ve ülkemiz daha da iyi yerlere gelir.

1 - Hayallerinizden vazgeçemiyorsunuz. Hayali olan insan her zaman diğer insanlardan bir adım öndedir. Girişimci potansiyeli olan insanlar ise bu hayalleri sürekli kurarlar ve çevresine hayallerinden bahsederler. Şunu unutmayın, bir hayaliniz var ise peşinden gidin dünyaya bir kez geliyorsunuz en büyük pişmanlık hiç denememektir.

2 - Hayalleri için fedakarlık yaparlar. Hayalleri olan insanlar bu hayallerin gerçekleşmesi için elinden geleni yaparlar. Tabi yapmayanlar da var fakat yapan kişiler girişimci adayıdır. Hem de genç girişimci ise en kısa sürede fedakarlık yapıp hemen bu işe koyulun. Belki 2 sene 3 sene fedakarlık yapacaksınız ama sonra rüya gibi bir hayatınız olacak.

3 - Geçmişe bağlı kalmazlar. Geçmiş geçmişte kaldı ülkemizde pek kullanılmıyor. Çünkü hangi ortama girersek girelim hep eski başarılar geçmişte ki olaylar anlatılıyor bu çok yanlış. Geçmişten dersimizi alıp geçmişi bir köşede bırakmalıyız. Önemli olan bu hatalardan ders alarak ileride aynı hataya düşmemek. Geçmişi sadece aynı hatayı yapmamak için kullanan insanlar iyi bir girişimci adayıdır.

4 - Olumlu olumsuz her şeyi dinlerler. Girişimciler çıktıkları yolda her şey ile karşılaşabilir. Olumsuzluklar, problemler ve benzeri olaylar ile karşılaşırlar. Fakat önemli olan buna nasıl reaksiyon verdiğinizdir. İyi bir girişimci iseniz olumlu bir kişiyi de dinlersiniz olumsuz kişiyi de. Fakat sonuçta her ikisinden de bir ders çıkarıp bunu işinize adapte etmeniz gerekir.

5 - Kitap okurlar. Kitap okuma alışkanlığı küçüklüğümüzden beri bize adapte edilmeye çalışıldı. Maalesef çok kötü olduğumuz bu konuda başarılı olan insanlar hayatlarında da başarılı oldular. Tüm zengin insanları araştırın kitap okumayanı bulamazsınız. En yakın zamanda meşhur olan Elon Musk günde 10 saat kitap okuyor. Bill Gates günde 4 saat kitap- gazete okuyor.

Kitap okumayı size bir de şöyle anlatayım. Herkes ilgi duyduğu alanda kitap okur. Benim ilgi duyduğum alan ise kişisel gelişim, iş yönetimi ve ekonomi kitaplarıdır. Bunların yanında bir de sürekli yazılım kitapları okurum. Şimdi şöyle düşünelim. Bir kitap yazılmış ve bunu yazan adam o alanda uzman bir kişi. Yazar 50 yaşında  diyelim 20 yaşında işlere başlamış olsa 30 yıllık iş terübesi var.

Siz bu yazarın kitabını okurken yazarın 30 yılda edindiği tecrübeyi 200-300 sayfa okuyarak edineceksiniz. Bir kişinin 30 yıllık emeğini bir kaç yüz sayfa ile edinebilmek dünyanın en büyük lüksüdür. Bu yüzden her kitaba bu gözle bakın ve böyle okuyun. Tabi benim önerdiğim kitaplar kişisel gelişim kitaplarıdır. Roman ve aşk gibi kitaplar değil. Roman, aşk tarzı kitaplar için başka olaylar söz konusu ama kişisel gelişimde büyük bir tecrübeyi kısa sürede elde etme şansınız oluyor. Ve iyi girişimcilerin hepsi çok okuyor.

6 - Haberleri takip ederler. Bu özellik biraz da orta yaşlı girişimciler için daha uygun olsa da genç girişimciler için de önemlidir. Sürekli haber takip edin anlamına gelmiyor bu. Örneğin yazılım alanında çalışıyorsanız bu alandaki haberleri takip edin. Kripto para işi ile ilgileniyorsanız bununla ilgili haberleri takip edin.

Blog yazısı yazıyorsanız seo ile ilgili haberleri takip edip öğrenin. Youtube mu yapıyorsunuz veya yayıncı mısınız veya diğerleri. Her ne iş ile ilgileniyor iseniz o konu ile ilgili güncel haberleri takip ederseniz her zaman daha başarılı olursunuz. Bu da sizi potansiyeli yüksek her şeyin farkında olan bir girişimci yapar.

7 - Teknolojiye aşıktırlar. Hepimiz teknolojiyi severiz. Ama başarılı girişimciler için bu gerçekten bir aşktır. Çünkü teknolojinin gelişmesi onlar için zaman tasarrufu demektir. Teknolojinin gelişmesi yeni bir alanda girişimcilik fırsatı demektir. Bu yüzden teknolojiyi seviyorsanız potansiyelli bir girişimcisiniz demektir.

8 - Sürekli yeni projelere başlamak. Girişimciler her gün yeni bir fırsat kovalar. Her yeni gün girişimci için yeni bir fırsat demektir. Bundan dolayı da sık sık yeni projelere başlarlar. Fakat burada önemli bir detayı atlayanlar başarısız olur. Sizde onlardan olmayın. Sürekli yeni işe başlarsanız diğer işlerinizi ihmal edebilirsiniz. Eğer her ikisine de güzel bir ilgi verecekseniz yeni bir işe başlayın veya eski işinizden daha iyi bir iş bulursanız tamamen yeni işinize odaklanın. Girişimcilikte ki en önemli kural en güzel ve karlı işe odaklanmaktır.

9 - Çalışmayı severler. Çalışmayı seven bir girişimcinin alanında başarısız olma ihtimali çok düşüktür. Çalışmayı sevmeyenin ise başarılı olma şansı çok düşüktür. Bu yüzden hangi işi yapmayı seviyorsanız o iş ile ilgili bir projeye atılın. Çünkü sevmediğiniz bir proje sizi uçuruma sürükleyebilir. Şirket batabilir veya siz sıkılırsınız işler kötüye gider. Her zaman az da kazandırsa sevdiğiniz iş önceliğiniz olsun.

10 - Duyguları ile değil mantığı ile hareket ederler. Duydular her zaman işimizin önüne geçer gerçeğini değiştiren kişiler iyi bir girişimci olurlar. Çünkü iş dünyası duygusal insanların değil mantıksal insanların dünyasıdır.

11 - İkna kabiliyeti yüksektir. İkna kabiliyeti iş dünyasında çok önemlidir. İşiniz ve fikriniz çok güzel olabilir fakat buna diğer insanları ikna edebilmek daha önemlidir. Örneğin sponsor arayan girişimciler için çok önemli bir özelliktir.

12 - Boş zaman geçirmezler. Öncelikle herkes illa boş zaman geçirir. Örneğin telefona bakmak olsun televizyon izlemek olsun kesinlikle boş bir zamandır. Veya futbol, basketbol konuşmak boş geçirilmiş zamandır. Fakat iyi girişimciler kesinlikle en az şekilde boş zaman geçirmeye dikkat eder. Örneğin televizyon izlerken bunu en az sürede yapar ve hemen işine döner. Veya telefonunu gerekmedikçe kullanmaz. Boşa geçmiş zaman belki de size ileride milyonlara bile patlayabilir.

13 - İş Takip süreçleri iyidir. Örneğin yeni bir işe girdiğiniz veya işinizde yeni bir döneme girdiniz. Bu dönemde her şeyi yakından takip edip herkes ile bir şekilde iletişim kurarsanız işler daha sağlıklı yürür. Sağlıklı iletişim ile takip süreçleri çok daha sağlıklı geçer ve sonunda büyük başarılar elde edilir.

14 - Krizde sakin kalır. Girişimciler şunu çok iyi bilmelidir. Elbet bir zaman kriz yaşanacak. Bu kriz ekonomik de olabilir iş ile ilgili de olabilir, anlaşmazlıklar da olabilir. Eninde sonunda sorunsuz bir iş olmaz. Önemli olan kriz zamanında işinizin başında olarak krizden minimum zararla çıkmaktır. Bunu yaparsanız gerçek bir şirket lideri olursunuz.

15 - Potansiyeli yüksek insanları anlarlar. Girişimci zaten potansiyeli yüksek işleri önceden öngören kişidir. Bunu yapabilen bir kişi insanlarda ki potansiyeli daha kolay görür. Şirketini veya işini büyütmek için kime ihtiyaç duyduğunu daha kolay anlayabilir. İyi bir yönetici kim olur kim daha iyi müdür olur kim daha iyi iş yapar bunu kolaylıkla anlar.

16 - Gereksizliklerden kurutulur. Gereksiz ne var ise hayatından çıkarır. Çünkü gereksiz eşittir zaman kaybı demektir. Buna her şeyi dahil edebiliriz. Gereksiz insan, gereksiz iş, gereksiz hobi, gereksiz uygulama veya aktivite hepsi. Gereksiz ne var ise sizi boşa zaman harcamaya sürükleyen ne var ise hayatınızdan çıkarın.

Örneğin genç girişimciler için şunu söyleyeyim. Tüm gün oyun mu oynuyorsunuz her gün 1 oyun daha az oynayarak bu sürede daha yararlı şeyler yapın farkı göreceksiniz. Orta yaş için konuşmak gerekirse. Her gün kahveye mi gidiyorsunuz veya her gün bir kafeye gidip saatlerce boş boş sohbet mi ediyorsunuz veya sürekli maç izleyip bunu mu konuşuyorsunuz bunları bir kenara yavaş yavaş bırakın. Kalan zamanda neler değiştiğini göreceksiniz.

17 - Çok rekabetçidir. Rekabetçilik iş dünyasında çok önemlidir. Rekabetçi olmayan biri girişimci olmasın daha iyi. Rekabet bu işlerin temelidir. Daha iyi olmak daha çok kazanmak isteyemen bir kişi girişimci olamaz.

18 - Başarılı insanları takip ederler. Başarılı bir girişimci olmak istiyorsanız daha önce bu yoldan geçmiş insanları takip etmeniz gerekir. Bu takip sosyal medya takibi değil elbette. Kitaplarını, yazılarını, söyleyişlerini ve görüşlerini takip ederek değerlendirin. Buralardan öğrendiklerinizi de işinize uyarlayın sonuçlar mükemmel olacaktır.

19 - Öğrenmekten keyif alır. Öğrenmek, bilgi bilgiye aç olmak bunlar günümüz dünyasında başarılı olmak istiyorsanız şarttır. İyi bir girişimci öğrenmeyi asla bırakmaz. Yeni bir bilgi belki de hayatınız değiştirebilir. Sadece iki satır bilgi size yeni bir fikir verebilir. Öğrenmekten asla vazgeçmeyin.

20 - Asla pes etmezler. Asla pes etme filminden bunu öğrenebilirsiniz. Orada basit bir anlatım da olsa anlatılmış. Şu anda zengin olan tüm insanların hayatını araştırın ne bulacağınızı size söyleyeyim hep iflas! hepsi illa iflas etmiş ve sıfırdan başlamış. Üstelik defalarca iflas edenlerde var. Fark şu onlar devam etmiş ve şu anda milyoner. Tabi pes edenlerde var onlar ise ne yapıyor kimse bilmiyor. Bu yüzden her ne olursa olsun pes etmeyen bir yapısı olanlar sonuçta kesinlikle kazanan tarafta olur.

İnternetten para kazanmak Hayati Videolar

0 yorum :

Yorum Gönder

Blogger tarafından desteklenmektedir.