acun

Acun Ilıcalı'nın Başarısının 10 Temel Sırrı

Acun Ilıcalı'nın Başarısının Sırrı Nedir ?


Acun Ilıcalı'yı bilmeyen tanımayan yoktur. Sıfırdan zirveye diye bir program yapılsa herhalde en tepeye pek çoğumuz direk Acun Ilıcalı'yı yazacaktır. Hepimizin merak ettiği konu ise şu: Acun Ilıcalı nasıl bu kadar başarılı olabildi ? Acun Ilıcalı'nın Başarısının Sırrı Ne ? İşte bizde bu soruları merak ettik ve araştırdık. Eğer bizde bu maddelere uyarsak başarı kaçınılmaz olacaktır.

1- Samimiyet ve güvenilirlik

Acun Ilıcalı için aynı sorgulamayı yaptığımızda, öne çıkan ilk özellik aslında güvenilirlik değildir. Acun Ilıcalı güvenilirdir ama güvenilirliğin etrafını sarmış daha etkili bir atmosfer vardır; samimiyet. Acun Ilıcalı’nın önde görünen özelliği samimiyetidir. Samimiyet kavramı duygularla ve “an” ile ilgilidir, ayrıca karşılıklıdır. Bununla birlikte samimiyet televizyon vasıtasıyla karşı tarafa aktarılması en zor unsurlardan birisidir.

2- Kılık - Kıyafet

Acun Ilıcalı’nın giydiği T-shirtler ile farklı açıdan hep gündemde kalmayı başarıyor. Bir kişinin üzerinde sürekli, yazı ve şekil olan bu t-shirtleri giymesi, sokakta ve her yerde bir capri ya da şort ile dolaşması onun tarzını yansıtırken, karşı tarafa da 'rahatlık' hissi veriyor. "Kim olursanız olun, ister milletvekili ister bakan, evde o t-shirt ve şort giyilir"

3- Konuşma şekli ve hitabet

Konuşma şekli ve tarzının samimiyeti belirleyen önemli unsurlardan biridir. Acun Ilıcalı’nın hepimizin yabancı dilleri konuşma konusundaki kompleksli tutumunu sergilememesi, onun beyinlerimizde rahat bir algı oluşturmasını sağlıyor. Yani, “Acaba insanlar bana gülerler mi?” kasıntısı olmayan birinden bahsediyorum. Ayrıca TV önünde on binlerce kişinin önünde arkadaşıyla konuşur gibi konuşması, jest ve mimikleriyle birçok izleyene samimi geliyor.

4- Girişimci olarak Acun Ilıcalı

Acun ılıcalı ile röportaj yapan Ergenç: Acun Ilıcalı’nın girişimciliğine de değinerek, şu değerlendirmelerde bulundu:
"Ben Acun Ilıcalı için Girişimcilik hayatının TV8’i satın almasından sonra başladığını düşünüyorum. Ama program yapmak tek başına girişimci olmak anlamına gelmiyor. Hatta Ilıcalı açısından da baktığımda yabancı formatları alıp Türkiye’de yayımlamanın çok da önemli katma değeri olduğunu düşünmüyorum. Bir çok formatı kendine göre değiştirip başarıya ulaştırdığı da bir gerçek. Aslında sadece Acun Ilıcalı da değil bu programları yurtdışından diğer şirketler de alıyor ama birinde başarı var diğerinde yok bunun sebebi nedir? İşte girişimcilik sorusu buradan ortaya çıkıyor."

5- İşinin başında durmak, esnaf olmak

Acun Ilıcalı Türkiye’nin en büyük esnaflarından. Bir berber ve terziden farkı yok. Dikkat ederseniz, hiç bir işi olmasa bile (O ses gibi.) en çok beğenilen programlarının tamamında programın sunuculuğunu kendisi yapıyor.

Takımda teknik direktör değil, her zaman yaşlı takım kaptanı modunda çalışıyor. Yani her daim sahada! Bunun tersi de zaten bu durumu ispatlıyor. Kendi sahibi olduğu diğer formatlarda başında Acun Ilıcalı olmadığında programlar izlenmiyor. Dünyanın bir ucunda bilmem kaç derece sıcaklıkta 2 saatlik yarışma çekmek için 9-10 saat güneşin altında program yapıyor. Çalışkan bir adamdan bahsediyoruz.

6- İşine yatırım yapması

Kimse bu kadar izlenen programları olmasına rağmen gidip kanal almaz. Kanal almak risktir. İşlerine elinden geldiğince yatırım yapıyor. Diziler çektiriyor, programlar yaptırıyor ama her biri birkaç bölüm sonra ekrana veda ediyor. Ama bu negatif bir durum değil. Tutacaktır bir şeyler zamanla. Bunun için başarılı. Tutmasa da yatırım yapmaya devam ediyor. Deniyor tekrar tekrar. Edison gibi. Sizde denemekten vaz geçmeyin.

7- Global çalışması ve heyecan katması

Herhalde Acun Ilıcalı’nın en şanslı olduğu iş Acun Firarda programı ile tüm dünyayı gezmesidir. (Bence kendi kanalında bu eski bölümleri tekrar koysa tekrar izlenir.) Sanırım bu dönemde dünya ile psikolojik uzaklıkları kırmış ve dünya insanı olmanın keyfine varmıştır. Ben bir çok programı yapma fikrinin de o dönemde aklına geldiğini düşünüyorum. Bir çok projeyi yurt dışında kaldığı otellerde izlediği kanallarda görmüş olabilir. Ama o program için oralara gitmese o programları yapmasa bu noktaları göremeyecekti. Boşuna demiyorum, ‘siz yürümeye başlayın gerisi gelecektir’ diye. Global çalışan biri olmak ise çok önemli bir fırsat, bir bakıyorsunuz Adriana Lima programda, başka bir programda ise 50 Cent. Acun bu gibi aktivitelerle programları hep renklendirip heyecan katarak halkın önüne sunuyor. Herkes yemek yapar ama bazı ustalar baharatları öyle oranda katar ki tadından yenmez. İşte olay bu.

8- Arkadaş ilişkileri

Liderlik açısından en önemli başlıklardan birinin de arkadaşlıktır.  Acun ılıcalı çalışanlarıylada çevresiyle de çok iyi arkadaşlıklar kuruyor. Buda çalışanları ile arasında ki bağı sıcak tutarak daha verimli çalışılmasını sağlıyor. Sadece iş konusunda değil arkadaşlık ilişkileri her konuda gerekli bir durumdur.

9- Planlı ve programlı hareket etmesi

Liderlikte planlama ve pazarlamanın çok önemlidir. Bence başarının ardında yatan bir diğer husus da kesinlikle programların çok iyi bir zaman optimizasyonuna tabi olmasıdır. Her açıdan herkese zaman faydası sağlaması her açıdan fabrikanın sağlam çalışmasını sağlamaktadır. Örneğin; Survivor’ın bir zamanı var 3-4 ay civarı insanlar ona odaklanıyorlar. Tam sıkmaya başlıyor, program bitiyor. Ardından diğeri; yetenek yarışması, o bitiyor ardından ses yarışması. Hiç biri sıkmıyor. Çünkü her biri arasından yaklaşık 8 ay süre var. İnsanlar ister istemez sıkılamıyorlar. Yoksa 10’dan fazla sezon aynı yarışmayı kim niye izler ki? Planlama üretim ve pazarlama da çok önemlidir. Bence Acun Medya bu mevzuyu bu açıdan da çözmüş durumdadır.

10- Başarılı olmayı istemek

Acun Ilıcalı’nın başarısının en önemli nedenlerinden birinin de istektir.

Bence kim olduğunun bir önemi yok herkes için tek bir başarı kriteri var başarılı olmayı istemek. Ben Acun Ilıcalı’yı istekli görüyorum. Arada kesinlikle motivasyonu düşüyordur. Onun da dertleri vardır ama iş konusunda isteğinden bir şey kaybettiğini düşünmüyorum. Mesela para kazanma meselesi değil. Kanal sahibi olmadan da onun kadar kazanan ünlüler var ama binlerce kişiye ekmek kapısı olamıyorlar. Başarılı diğer arkadaşlarımızı Acun Ilıcalı’dan daha başarılı olması adına teşvik edelim. Birbirimizle çatışma yerine rekabet kültürünü inşa edelim.


İnternetten para kazanmak Yazar

0 yorum :

Yorum Gönder

Blogger tarafından desteklenmektedir.