elon musk

Elon Musk'ın Muhteşem Başarı Hikayesi


elon musk paypal, tesla, spacex

Elos Musk Özellikle geçtiğimiz yol dünya ve ülkemizin gündemine oturmaya başarmıştır. Bir çok başarılı projesi ve bunları sürekli geliştirmesi ile kendinden sık sık söz ettirdi. Buda onu bir anda dünya kamu oyunda bir numaralı sıraya oturtturdu. Ülkemize de bir ziyaret gerçekleştiren Elon Musk Cumhurbaşkanımızı ve Anıtkabiri ziyaret etmiştir. Anıtkabir'de güzel bir fotoğraf çekilerek Ulu önderimiz Atatürk'e olan saygısını göstermiştir.

Elon Musk'ın başarılarla dolu kariyeri ve hala daha yapmaya çalıştığı bir çok şey vardır. Bunların başında uzay teknolojileri gelmektedir. Bu alanda büyük yatırımlar yapan Elon Musk bu konu hakkında da fazlası ile konuşulmuştur. Bazı insanlar dünyayı değiştirebilir. Fikirleri ve bunları uygulamaları ile Elon Musk da bu insanlardan biridir. Şimdi hep beraber Elon Musk'ın başarı hikayesine bir göz atalım.

Elon Musk Güney Afrikalı bir girişimcidir. Tesla Motors ve SpaceX'in kurucusu ve en büyük ortağıdır. 1971 doğumlu olmasına rağmen oldukça genç görünmektedir. Ticaretteki ilk parasını ise 12 yaşında kazanmıştır. 17 yaşına geldiğinde ise Amerika Birleşik Devletlerine hayallerini gerçekleştirmek için gitti. Burada bir çok hayalini gerçekleştireceğine inanıyordu. Şimdiye kadar da öyle oldu bakalım şimdiden sonra bu durum nasıl ilerleyecek.

Silikon Vadisi gibi ünlü bir yerde doktorasını bitirip eğitimini tamamlamıştır. Geçmişte başarılı olan girişimci ve mucitlerin hayat hikayelerini okudu. Başarılarını okuyup bunlardan ilham aldı ve kendine hedefler koydu. Hedef koyduğu alanlar ise İnternet, temiz enerji ve uzay alanıydı. Bu alanların hepsinde de şimdiye kadar büyük başarılara ulaştı. Paypal, Tesla ve SpaceX bunların en büyük örnekleridir.

Paypal


Elon Musk'ın İnternet alanında ki ilk şirketidir. Öncelikle çevrim içi ödeme sistemi olan X.com'u kurdu. Bunu bir ortakla yaptı ve başarılı bir şekilde ilerledi. Hemen ardından gelen yılda ise şirketi büyüttü ve benzer bir sistemi de hizmet alanına katarak paypalı kurdu. Daha sonra ise paypalı geliştirdi ve ülkemizde bile kullanılan bir ödeme sistemi oldu. 2002'de ise e Bay, paypalı 1.5 milyar $ karşılığında satın aldı. Elon Musk kendisine düşen para ile hayatının sonuna kadar mükemmel bir şekilde yaşayabilirdi. Fakat o bu parayı 3 tane şirkete böldü ve yeni şirketler kurdu.


SpaceX

Musk paypaldan aldığı para ile ilk olarak SpaceX'i kurdu. Şirketin sahibi ve CEO'sudur. Şirketin amacı uzay teknolojilerini geliştirmektir. Bu şirket onun için çocukluk hayali de diyebiliriz. Çünkü Musk ilerde uzaya seyahatlerin çok sık olacağını iddia ediyor ve bu alanda çalışmalarını sürdürüyor. Şirketin fırlatma araçları Falcon 1 ve Falcon 9 dur. İlk uzay araçları ise Dragon'dur.

Tesla Motors


Tesla'yı ise hepimiz biliriz. Yakın zamanda bir çok ünlü ismin de reklamını yaptığı elektrikli bir arabadır. Spor araba olup çok kısa zamanda hızlanan muhteşem bir alettir. Özelliklerini kıyasladığımız da ise rakiplerine oranlar hem ucuz hem de daha az masraflıdır. Kullanım açısından tüm rakiplerinden daha iyidir. Bu yüzden de bir çok kişi bu aralar tesla yı tercih etmektedir.

SolarCity

Şirket aslında Elon Musk'ın kuzenleri tarafında kurulmuştur. Daha sonra ise 2008 yılında Elon Musk şirkete el atıp yönetim kurulu başkanlığına seçildi. Şirketin amacı temiz enerji olduğu için Musk'ın ilgisini baya bir çekti. Musk bu alanda da bir çok yeni proje üzerinde çalışmaktadır. En büyük projesi ise Tesla arabaları gibi elektrikle çalışan arabaların artacağını düşünen Musk bu arabaların şarjını dolduracak olan tesisler üzerinde çalışıyor. Yani petrol ofisleri gibi elektrik dolum yerleri. Musk bunu başarır ise büyük bir iş daha başarmış olur.

İnternetten para kazanmak Hayati Videolar

0 yorum :

Yorum Gönder

Blogger tarafından desteklenmektedir.