başarılı girişimcilerin alışkanlıkları

Girişimciler İçin Hem Eğlenmenin Hem de Verimli Çalışmanın 4 Yolu


Girişimciler çok çalışmayı seven insanlardır. Yeni bir şey geliştirmek için veya geliştirdikleri şey de daha iyi olabilmek için sürekli çalışırlar. Sürekliden kastım ise sabah 8 akşam 5 gibi değil. Günün her saati düşünürler nasıl daha iyi olabilirim diye. Her dakika aklından yeni bir fikir veya yeni bir fikire gidecek yol geçer. Ondan dolayı bazen sıkılırlar ve bunalırlar.

Şimdi bu sorunları nasıl aşacağımıza geçelim. Çünkü sıkılmış ve bunalmış bir girişimci yeni işlerinde başarısız olabilir. Veya iyi giden bir işini bile kötüye sokabilir. Çünkü sıkılmış ise o işten zevk almıyordur ve o işi yapmak eğer girişimciye zor geliyorsa maalesef sonu gitgide kötüye gidecektir. Sonuçta da zarar edecek veya daha az kazanacaktır. Peki bu sorunları nasıl aşabiliriz işte bu önemli detaylara geçelim.

1 - İş İle Alakasız Bir Hobi Edinmek


Şimdi başarılı bir girişimci hem çalışkan hem de zeki olmalıdır. Bunları birleştirdiğinde ise yeni veya iyi çalışan eski bir fikri daha da iyi yapabilir. Ama sürekli bunu yaparsa bir yerden sonra sıkılır. Bundan dolayı arada bir hiç iş ile alakalı olmayan kafanızı rahatlatacağınız ve giderken koşarak gittiğiniz bir hobi edinin. Sırf hobi olsun diye sevmediğiniz bir şeyle ilgilenmeyin. Çünkü böyle yaparsanız o anlarda da iş düşüneceksiniz.

Bundan dolayı sevdiğiniz ve her hafta o günün gelmesini iple çektiğiniz güzel hobi bulun veya 1-2 tane hobi bulun bu tamamen size kalmış. Önemli nokta ve buradaki amaç kafanızı rahatlatmak ve fikirleri daha da önü açık hale getirmek. Çünkü hobilerle ilgilendiğiniz zaman esas işinize daha mutlu gidersiniz. Daha mutlu bir birey olursunuz ve bu hem yeni fikirlere yol açar hem de sizi bir kaç adım öne taşır.

2- Tatile Çıkın

Tatil bir girişimci insan yenilenme yeridir. Tatilde hem vücudunuz dinlenir hem de kafanız rahatlar. Bundan dolayı zengin iş adamları genelde kısa süreliğine de olsa sık sık tatil yapar. Ama tatilin en iyisini yapar. Hem rahatlar hem kitap okur hem düşünür. Bu şekilde çalışma ritminden uzaklaşınca daha yeni çalışma istekleri gelir.

Yani tatil yaparken paraya da çok önem vermeyin. Tatilinizi iyi geçirmek size çok daha fazlasını kazandıra bilir. Önemli olan o tatilin sizin için eğlenceli ve rahatlatıcı geçmesidir. Bundan dolayı neyi seviyorsanız oralarda tatil yapın. Sıcaksa sıcak soğuk soğuk, kayaksa kayağa gidin. Hani ne seviyorsanız onu yapın. Daha sonra daha çok kazanınca da daha iyisini yapın. Kayak mı yapıyorsunuz en iyi yerde yapın en iyi odada konaklayın.

Bu tatil aslında sizin için masraf değil işinize yaptığınız bir yatırımdır. Bundan dolayı ucunu kaçırmamak şartı ile tatile giden paraya acımayın. Önemli olan tatilin kalitesidir. Gideceğiniz yerin kalitesi ve sizi mutlu edip etmeyeceğidir. Tatil girişimci için sık sık yapılması gereken yenilenmedir. Bundan dolayı tatile zaman ayırın ve çalışmalarınız güçlenerek devam etsin.

3- Düşüncelerinizi Yönetin

Siz başarı kazandıkça veya başarısız oldukça size karşı olan beklentiler değişir. Örneğin başarılı olunca aileniz daha da başarılı olabilirsin der. Veya başarısız olunca boşver oğlum-kızım okulunu bitir memur ol der. Önemli olan sağlıktır der. Tabi ki sağlıkta önemlidir ama önemli olan sizin düşüncelerinizdir. Sizin aklınızda ki kendinizden beklentiniz nedir. Önemli olan tek şey budur ve bu uğurda çalışmanız gerekir.

Klasik soru vardır ya kendinizi 4 yıl sonra nerede görüyorsunuz? İşte bu soruya cevap verin ama 1 sene sonra nerede göreceğinizi de hedefleyin. Daha sonra 2 sene daha sonra 3 ve 4 sene sonra nerede olacağınızı hedefleyin. Bu uğurda neler yapmanız gerekir bunları düşünün.

Bunları da yazarak yapın ve odanızın her gün gördüğünüz bir kısmına asın. Bu şekilde her gün bir sene sonraki hedefinizi göreceksiniz. İster istemez bu şekilde bilin altınız o hedefi sürekli size hatırlatacak. Bu işlemi yaparsanız gerçekten bilin altının önemini anlayacaksınız. Girişimciler için en iyi motivasyon budur. Zarar ettiğiniz de veya işler kötüye gittiğinde bil sürekli o hedef size yapabileceğinizi gösterecektir.

4- İşiniz Hayatınızın Parçası Olsun

Girişimcilerin amacı genel olarak ömür boyu çalışmak değildir. Bir süre sağlam çalışıp daha sonra sistemi çalıştırmaktır. Bu da en başta ki çok çalışma ile olur. İşte en önemli nokta o zamanlardır. Çünkü en başta ne kadar hızlı büyürseniz daha sonra kurumsal ve sürekli kazanç sağlayan sistemi o kadar iyi çalıştırırsınız. Bundan dolayı en baştaki çalışma sürecinde işinizin bir parçası olun.

Ama bunu yanlış anlayanlar olabilir. İşinizin parçası olmak demek her şeyiniz iş olsun demek değildir. İş sizin için iş değil hayatınızın bir bölümü olsun. Tek olayınız iş olmasın ama her gün az da olsa onunla ilgili bir şey yapın. Bu şekilde hem kendinize hem hobilerinize hem de işinize sağlıklı ve iyi zaman ayırabilirsiniz.

Çok çalışırsanız bir süre sonra verim düşer. Az çalışırsanız bir süre sonra kazanç ve ilerleme hızı düşer. Önemli olan en başlarda işi büyütmeden dengeyi kurmak ve sağlıklı ama sürekli şekilde ilerlemektir. Bu şekilde ileri de siz yatsanız bile belki de günde 10.000 TL kazanabileceğiniz muhteşem bir sistem kurmuş olacaksınız.

İnternetten para kazanmak Hayati Videolar

0 yorum :

Yorum Gönder

Blogger tarafından desteklenmektedir.