türk youtuberlar ne kadar kazanıyor

Youtuberlar Ne Kadar Para Kazanıyor ?

Youtubedan Ne Kadar Para Kazanılır ?


Youtube dünyada olduğu gibi ülkemizde de özellikle son 2 yıldır oldukça fazla popülerleşen bir video içerik platformudur. Hiç kuşkusuz bu popülerliği youtuberların kazançları ve eğlenceli videolara olan insanların kayıtsız kalamaması geliyor. Tabi youtuberların kazandığı paranın oldukça fazla olması bu popüleritenin artması için en büyük etken diyebiliriz.

Arkadaşlar 2015 yılında bende youtube da bilgi ve eğlence videoları çekiyordum. O dönem 7000 aboneye kadar ulaştım. Hemde 2 ay gibi kısa bir süre içinde ki o dönem için 2 ayda 7000 gerçekten oldukça büyüktü ve pek çok sponsorluk teklifi bile almıştım. Fakat özellikle yatırım sektörü ve network marketing sektörüne olan ilgimden dolayı youtube video üreticiliğini bıraktım. Şuan kanalım hala duruyordur. Kanalın ismi HHYB- Her Hafta Yeni Bilgi Bu kanaldan pek çok videoyu silmiştim. Ama hala 10-15 video var sanırım. Bu kanal sayesinde o dönemde yaklaşık 2500 TL gibi bir rakam kazanmıştım. Bu o dönem için gerçekten güzel sayılabilecek bir rakamdı. Yani bunları sizlere bu iş hakkında bilgili birisi olduğumu belirtmek için anlattım. 

Son olarak arkadaşlar kesinlikle youtuberların kazandığı parada gözümüz yok. Bu platformdan para kazanan herkes alnının teriyle hak ederek kazanıyor. Kimse youtuberlara laf atmasın. Çekememezlik yapmasın. Becerebilen gidip videosunu yüklesin parasını kazansın. Evet çok kazanıyorlar ama youtube sana da kazanan kişiye de eşit. Git sen çek videoyu sende kazan. Demek istediğim şey biz burada youtuberların çok kazandığını ve hak etmediklerini değil, aksine sonuna kadar bu kazancı hak ettiklerini ve bu işe başlamak isteyenler için ortalama ne kadar para kazanacaklarını aktarmak istiyoruz.

Youtuberlar Ne Kadar Para Kazanıyor ?


Bu konuyu aslında Türkiye'nin en eski youtuberlarından olan Ruhi Çenet aslında videolu bir şekilde kendi kazancını göstererek anlatmıştı. Fakat bizde yine değinelim. Youtubeun ne kadar kazanç sağladığına.

Son dönemlerde reklam verenlerin dijital ortama geçmesi ile birlikte kazanç oranı oldukça fazla artış gösterdi. Öyle ki önceden 1000 izlenmeye 0.20 Tl veren youtube şu günlerde 1000 izlenmeye 1 TL ile 5 TL arasında para vermekte. buradan yola çıkarak youtube da ortalama ne kadar kazanç sağlandığını bulabilirsiniz.

Youtube da para kazanmak sadece izlenmelerle olmaktadır. Aboneler, video beğenmeleri videonun izlenme oranını artırdığı için önemseniyor. İzlenmeler dışında dışarıdan bulunan sponsorlar da youtuberlar için ekstra bir gelir kapısı yaratıyor. 100 TL yede reklam veren var 100.000 TL ye de reklam veren var. Bu tamamen elindeki kitle ve yapılacak olan reklama göre değişiklik göstermektedir.

Bu hesaba göre bakacak olursak ortalama aylık olarak ortalama 1 milyon zilenme sayısı olan bir kanal genellikle 800 TL ile 2500 TL arasında para almaktadır. Bu sponsor reklamları ile birlikte artırılabilir. Fakat düşük izlenmesi olan kanalların genelde sponsor bulması zor oluyor. Bu hesaba bakarak youtuberların aylık ne kadar kazandığınızı kendiniz hesaplayabilirsiniz.


İnternetten para kazanmak Yazar

0 yorum :

Yorum Gönder

Blogger tarafından desteklenmektedir.