elon musk ve girişimcilik

Elon Musk'ın Hayatından Bir Girişimcinin Çıkarması Gereken Dersler


elon musk ve genç girişimciler

Elon Musk'dan Girişimcilere Mücevher Değerinde Dersler

Elon Musk normal bir milyarder değildir. Gerçi milyarder olan kişiler genel olarak normal insanlardan farklıdır. Ama Elon Musk bunun da aksine milyarderlerden de çok farklıdır. Öyle ki herkes bir yeniliğin öncüsü olur Elon Musk'da uzay alanında bir öncü olmuştur ve olmaya devam ediyor. İleride uzayla ilgili yapılan her şey de Elon Musk anılabilir.

Elon Musk sadece girişimci değildir. Evet bir çok şeyi kar amaçlı yapıyor ama bir çağ atlatıyor bile olabilir. Uzay alanında yaptığı çalışmalar hızlanırsa bu çağ uzay çağı bile olabilir. İşte bundan dolayı girişimci adaylarının örnek alması gereken bir çok özelliği vardır. Bunların en önde gelenlerini sizlere açıklamaya çalışacağız. Umarım sizler için faydalı bir yazı olacaktır.

Elon Musk'ın en önemli özelliği ise kararlılığıdır. Diğerlerine çok uçuk gelen fikirler onun için normaldir. Çünkü çok okur ve o konuda yeterinde bilgiye sahip olduktan sonra o işe adım atar. Günün bir çok saatini okuyarak ve öğrenerek geçirir. Bundan dolayı riskli bir sektörde olsa adım atmaktan çekinmez çünkü o konuda yeterince okumuş araştırmasını yapmıştır.

Peki şimdi buradan ne çıkarabiliriz. Tabi ki bilgi ve beraberinde gelen kararlılık. Elon musk aklına bir fikir geldiğinde direk o işe atlamaz. Önce 100 lerce o alan kitap okur. Binlerce dergiyi inceler. Bir çok yazıya bakar. Bu alanın uzmanları ile görüşür. Piyasa araştırmasını ve işin geleceğini araştırır. Ondan sonra o işe adım atar. Bundan dolayı zaten sürekli başarı yakalar.

Bizde böyle olmalıyız. Falan kişi şu işten çok kazanıyormuş hemen bende yapayım. Veya bir kişi size şu işte çok para var hemen yapalım dediğinde direk atlamayın. Araştırmanızı incelemelerinizi kendiniz yapın. Siz eğer o işte gelecek ve maddiyat görüyorsanız o işe girin. Veya sizin aklınıza gelen fikirler olursa da aynı şekilde davranın. Öncelikle bu alanda uzmanlaşın daha sonra uzmanlar ile görüşüp gerçek ve piyasadan örnekler alın. Daha sonra adım atın.

Başka bir konu ise cesur kararlar almaktır. Elon Musk uzaya olan inancından ve internete olan inancından dolayı Güney Afrika'dan ABD'ye taşınmıştır. Yani ülke değiştirmiştir sırf hayalleri için. Sizin buna gücünüz var mı? Veya buna cesaretiniz var mı demek daha doğru olur.

Gençlerden başlayalım. Çoğu genç istemediği sırf puanının tuttuğu en iyi bölüm orası diye saçma bir yerde okuyor. Hiç ilgi alanı olmayan saçma bir bölümde sürünüyor bile diyebiliriz. Aklına farklı fikirler geliyor ama asla o fikirleri hayata geçiremiyor. Çünkü okulu var dersleri var sınavları var. Derken zaman bulamıyor. Oysa ki o saçma okulu bırakmaya cesareti yok. Her gün bölümünün ve derslerinin saçmalığından bahsetmesine rağmen asla bu cesur kararı alamıyoruz.

Orta yaşlı kişilere gelecek olursak. Belli bir işimiz oluyor belli bir düzen kurmuş oluyoruz ve sürekli bundan şikayetçiyiz. Artık her şey rutine bağladı gelen para krediye gidiyor. Para artıramıyorum. Sürekli çalışıyoruz sonuçta elimize geçen para aynı gibi yakınıyorlar. Bu kişilerden de bazılarının önüne fırsatlar çıkıyor akıllarına yeni işler geliyor. Ama denemeye asla cesaret etmiyorlar. Nedeni ise basit, zamanı yok, o işleri o beceremez ya batarsa.

Öncelikle genel olarak bu düşüncelerden uzaklaşmamız gerekiyor arkadaşlar. Çünkü gerçekten iyi bir hayat istiyorsak bize sonradan öğretilen şu korkuları yenmemiz şart. Korku herkese sonradan öğretilmiştir. Bazıları bunu yenip iş kurup batmış sonra tekrar toparlayıp milyoner olmuştur. Bazıları ise hiç denememiş hep korkmuş ve hala daha hayatından şikayetçi olmaya devam ediyor.

Musk'ın örnek alınacak bir diğer mükemmel özelliği ise hızlı ve kolayca her şeyi öğrene bilmesidir. Musk bir çok alanda eğitim almamasına rağmen üst düzey bilgiye sahiptir. Bunu da hızlı öğrenme yeteneğine bağlıyor. Hiç bilgisi olmayan bir alanda bile hızlı araştırıp okuyup her detay hakkında bilgi sahibi oluyor. Bundan dolayı zaten bir çok farklı alanda şirket kuruyor ve hepsi büyük başarılara imza atıyor.

Bizim ülke olarak en büyük eksiğimiz ise araştırmak. Araştırmadan her şey hakkında bilgimiz oluyor en kötüsü de bu. Bir alanda bilgisi olan da konuşuyor olmayanda. Bundan ülke olarak kurtulmamız ve araştırma yapmamız gerekiyor. İncelememiz okumamız sormamız gerekiyor. Bu şekilde ancak gelişebiliriz. Bu şekilde ancak büyük şirketler kurabiliriz.

İnternetten para kazanmak Hayati Videolar

0 yorum :

Yorum Gönder

Blogger tarafından desteklenmektedir.