alt coin

Alt Coinleri Her Yönleri İle İnceliyoruz | Ethereum Classic (ETC) Nedir ? Yatırım Yapmalı Mıyız ?


Alt coinlerle ilgili her gün sayısız teşekkür mesajı ve soru yağmuruna tutuluyoruz. Öncelikle ilginiz ve merakınız için teşekkürler. Bütün alt coinleri incelemeye ve her ayrıntısı ile detaylı bir şekilde anlatmaya çalışıyoruz bunun için yaptığımız arka plan çalışmalarımız oldukça yoğun fakat amacımız tamamen size hizmet vermek. Tüm alt coinler olmasa da piyasası yüksek, hacmi üstlerde olan coinlerin özelliklerini sizlerle paylaşıyoruz.

Bugün de sıra bir ara trend olan ama coinlerin düşmesi ile birlikte o da bu ortama ayak uyduran ETC'de. Ethereum classic alt sat olarak bir aralar oldukça cazipti. Uzun yatırımcı için de öyleydi peki son durumu nedir. Etreherum classic almalı mıyız gibi soruların yanıtlarını hep beraber bulacağız.

Öncelikle babası niteliğinde ki ethereumu bir inceleyelim. Çünkü bildiğiniz üzere bu ikili arasında dost görünümlü düşmanlık ilişkisi devam etmektedir. Ethereum Buter'in öncülüğünü yaptığı açık kaynak kodlu ve aynı bitcoin gibi blockchain teknolojisi ile piyasayaya sürülmüştür. Amacı ise akıllı sözleşmelerde kullanılmak olarak yola çıkmış ve bunu başarmıştır.

Bugüne geldiğimizde bir çok ethereum yatırımcısı ve bununla beraber bir çok da madencisi bulunmaktadır. Son zamanlarda yani 2018 yılının Nisan ayının başlarında büyük düşüş olduğu için bir çok ethereum madencisi fiş çekmek ve yükselmesini beklemek zorunda olsa da sağlamlık olarak en sağlam alt coinlerdendir. Hatta alt coinlerin babasıdır da diyebiliriz.

Nedeni ise kullanışlı, yatırımcısını memnun eden bu senede oldukça güzel kar veren bir coindir. Fakat bir diğer yönü ise blockchain teknolojisini kullanmasıdır. Bununla beraber bitcoin öncülüğünde ki coinler arasında bitcoinden sonra en fazla işlem hacmine sahip coindir. Yani kısacası güvenilir bir limandır.

Peki akıllı sözleşme dediğimiz nedir ? İki taraf sözleşme yapacak iken bir ara bulucuya ihtiyaç vardır. İki tarafında onayını alıp sonuçlandıran bir kişiye yani. Ethereum ise bu ara bulucuya ihtiyaç kalmadan her türlü hisse, mal, mülk gibi değerli şeylerin hisseleri bilgisayarlar aracılığı ile sözleşme haline getirir. Bu sözleşmeyi de akıllı kodlamalar ile iki tarafında onayı ile birlikte onaylar. Bu şekilde hızlı, güvenli ve ucuz yoldan anlaşma sağlanır.

Fakat şöyle bir gerçeğe de vurgu yapmamak olmaz. Bir hacker 17 Haziran 2016 tarihinde güvenli denilen ethereumun sistemine girmiş ve piyasada ki toplam ethereumun %15 inin ele geçirmiştir. Fakat daha sonra ethereum bu açıkları gidermiş ve şuanda güvenli konumdadır. Bundan dolayı güvenli bir coin olarak anılmaktadır. Fakat bu ayrıntı da önemlidir.

Bu olay çünkü ETC'nin yani ethereum classic coininin doğmasına neden oluyor. Geliştirmeciler bu hacker olayından sonra toplanıyor ve buna nasıl çözüm geliştireceklerini araştırıyor. Daha sonra bir bölüm aynı sistemi daha güvenli hale getirme oyu kullanırken bir bölüm de Hard Fork yapmayı öneriyor. Daha sonra bu ayrımdan ETC isimli coin çıkarılıyor.

Sonuç olarak azınlık bir kesim ETC taraftarı olsa da bu coin çıkıyor. Yani bu geliştirmeciler arasında ki görüşlerden azınlık bir kesim bu yola giriyor ama sonuç olarak giriyor ve coini üretip piyasaya sürmeyi başarıyor. Fakat esas sorun burada başlıyor da diyebiliriz. Çünkü ETC pek iç açıcı bir coin halini almış durumda değil.

Aynı alt yapı ile üretilmiş olmasına rağmen ters düştükleri için ETH yani ethereum geliştirmecilerinin yaptığı güncellermeler ETC geliştirmecileri ulaşamıyor. Yani bir nevi güncellemeleri ETC tarafının kullanmasını istemiyor ethereum geliştiricileri. Bu da araların soğuk savaş çıkmasına neden oluyor. İşte savaşlarının esas kaynağı burada yatıyor.

Hack olayından sonra kendilerine ihanet edip başka bir coin çıkardıkları yönünde açıklamalar geliyor. Yani Ethereumu güvenli hale getirmeyi destekleyen ekip kendisine katılmayı red eden ve ETC yi çıkaran ekibe bir nevi hain olarak bakıyor. Çünkü bunu yapmak demek ethereumu düşürmeye çalışmak diye açıklıyorlar bu durumu.

Özet isteyenlere ise şöyle kısaca açıklayalım. Bu iki coin tamamen bağımsız durumda. İkisi de artık farklı alt yapı kullanıyor. Ethereum ise hem çalıştığı firmalar hem de güvenilirliği ile çok daha önde görünüyor. Bununla beraber ETC ye olan destek ve yatırımlar da giderek artıyor.

Benim görüşüm ise Ethereum bu piyasanın en büyük ikinci coinidir ve bir ara bu özelliğini kaybetse de uzun vadede sağlam bir limandır. Ama uzun vadede yatırım düşünenler iki coini de alabilirler. Ama benim 100.000 TL param olsa diyelim bunun 70.000 TL sini ethereuma kalan 30.000 TL sini de ETC ye yatırırdım. Tabi ki benim çantam çok farklı ama sadece bu iki coin olarak bakarsak daha sağlam olan tabi ki de ethereum.

Not: Bunlar yatırım tavsiyesi değildir sadece benim şahsi fikirlerimdir. Tüm yatırımlarınızı sadece kendi kararlarınız ile yapınız. Benim çantam için soru soranlara ise ben her zaman riski bölmeyi  severim bu benim tercihim. Genel olarak %50 bitcoin %50 ise 4-5 tane alt coine paramı bölerim. Bu hem artışlardan sürekli kar edebilmeyi hem de düşüşlerde çok zarar etmemeyi sağlıyor.

Bu piyasa da tavsiye edeceğim tek şey ise öncelikle düşük miktarlar ile sistemi öğrenin ki bu sistemi çözmek 3-4 aydır. Tabi profesyonel olmak çok daha uzundur ama 3-4 ay sürekli işlem yapan veya takip eden biri az çok sürekli kar yapmaya başlar. Öncelikle düşük miktarlar ile girin ve riski her zaman bölün herkese bol kazançlar.

İnternetten para kazanmak Hayati Videolar

0 yorum :

Yorum Gönder

Blogger tarafından desteklenmektedir.