dünyanın en büyük şirketi

Dünyanın En Değerli - En Büyük Ekonomiye Sahip 10 Şirket ?Dünyanın en büyük ekonomisine sahip, dünyanın en değerli ve en zengin 10 şirketini araştırdık. Araştırmalarımız sonucunda dünyanın en değerli şirketlerinin çoğunun yazılım ve internet üzerine kurulmuş şirketler olduğunu görmekteyiz. Yazılımı bir diğer gereklilik olan teknoloji şirketleri takip ediyor.

Türkiye'den henüz bu listeye girebilen bir şirket yok. Fakat zamanla bilim, internet, yazılım ve teknoloji konularında ilerlersek bu listeye Türkiye'den bir şirketinde girebileceğine eminiz. Ama önce bahsettiğimiz sektörlere ilginin ve çalışmaların artması gerekiyor.

Bu arada listeye geçmeden önce belirtelim Facebook şirketi 200 milyar dolar ile dünyanın en değerli 14. şirketi olup, CocaCola şirketi ise 183 milyar dolar ile en değerli 18. şirketidir.

Dünyanın En Büyük Ekonomisine Sahip 10 Şirket:

10- Dünyanın En Değerli 10. Şirketi: Alibaba

Dünyanın en ünlü alışveriş sitelerinden biri olan Alibaba şirketi 245.2 Milyar Dolar ile en değerli 10. şirket konumunda.

9- Dünyanın En Değerli 9. Şirketi: Wall-Mart 

Amerika'nın neredeyse her bölgesinde bulunan Wall-Mart market zincirleri şirketi 245.6 Milyar Dolar ile en değerli 9. şirket konumunda.

8- Dünyanın En Değerli 8. Şirketi: General Electrik

Ampulün mucidi olarak bilinen Thomas Edison tarafından kurulan General Electrik dünyanın en büyük elektrik şirketlerinden birisidir. Elektrik şirketi olmasına rağmen bankacılık faaliyetleri de bulunan General Electrik dünyanın en değerli 8. şirketi konumundadır. Şirketin piyasa değeri 263 Milyar Dolardır.

7- Dünyanın En Değerli 7. Şirketi: Wells Fargo Bank

Dünyanın en büyük bankası konumunda olan Wells Fargo Bank 278 Milyar Dolarlık değeri ile dünyanın en değerli 7. şirketi konumundadır.

6- Dünyanın En Değerli 6. Şirketi: Johnson & johnson

Dünyadaki pek çok tıbbi ürün, krem ve bakım ürün markalarının sahibi olan Johnson & Johnson şirketi 302.7 Milyar Dolarlık piyasa değeri ile dünyanın en değerli 6. şirketidir.

5- Dünyanın En Değerli 5. Şirketi: Berkshire Hathaway

Şirketin kurucusu 2008 yılında dünyanın en zengin adamı olan olan Waren Buffet'tir. Yönetim kurulunda 2013 yılının dünyanın en zengin 1. adamı olan Bill Gates'de bulunuyordu. Berkshire Hathaway şirketi yatırım ve pazarlama şirketidir. Değeri ise 339.3 Milyar Dolardır.

4- Dünyanın En Değerli 4. Şirketi: Microsoft

Apple hariç neredeyse bütün bilgisayarların sistemini yazan microsoft firması 384.6 milyar dolarlık değeri ile dünyanın en değerli 4. şirketi konumundadır.

3- Dünyanın En Değerli 3. Şirketi: Google

Google şirketini bilmeyeniniz yoktur zaten. Google şirketi de 398.8 Milyar Dolarlık değeri ile dünyanın en değerli 3. şirketidir.

2- Dünyanın En Değerli 2. Şirketi: Exxon

Amerikan çok uluslu petrol ve doğal gaz sistemi şirketi olan Exxon şirketi 412.1 Milyar Dolar değeriyle dünyanın en değerli 2. şirketi konumundadır. 

1- Dünyanın En Değerli Şirketi: Apple

Belkide pek çoğunuz için dünyanın en değerli şirketinin Apple şirketi olması sizi şaşırtmamıştır. Dünyanın en değerli şirketi olan Apple değeri ise tam 609.5 Milyar Dolardır.

İnternetten para kazanmak Yazar

0 yorum :

Yorum Gönder

Blogger tarafından desteklenmektedir.