bahanelerden kurtulma yolları

Başarılı Girişimciler Bahanelere İhtiyaç Duymaz


nasıl başarılı olunur

Başarılı Girişimciler Bahanelere İhtiyaç Duymaz

Dünya genelinde yapılan araştırmalar da yeni girişimcilerin ortalama 5 ayda işlerini bıraktıkları söyleniyor. Peki sizce bunun nedeni nedir? girişimcilik çok mu zor ya da bazıları göre değil midir. Öncelikle girişimci biri 5 ayda pes etmez arkadaşlar. 5 ayda pes edecek ya da durumunu ona göre ayarlayacak adamdan veya kadından girişimci olmaz. Çünkü girişimci bahane üretmez çözüm üretir.

Başarılı bir girişimci olmak evet zordur ama imkansız değildir. Her şeye bahane üretmek yerine çözüm üretmeyi denerseniz başarılı olursunuz. Bu bahsettiğim ortalamada çoğu insan eminim en ufak sorunda bile sıkılmıştır ve bahane üretmeye başlamıştır. Bu şekilde ilerleyemeyiz arkadaşlar genel olarak girişimciler adına konuşuyorum maalesef bu ülkemizde de böyle.

Girişimci demek en başta çok çalışması veya çok uğraşması gerekse bile bunları göze alan. Veya çok güzel bir fikir bulup hiç çok çalışmadan da sonuç alan farklı bir kişi demektir. Çünkü girişimcilik aslında hayata dair bir sorunu çözen ve bunun hizmetini verip kazanç elde eden kişilerin yaptığı iştir.

Kısacası girişimci olmak istiyorsanız öncelikle zorluklar ile karşılaşacağınızı bilin. Çünkü bu maaşlı iş değil. Bazen hiç kazanamayacağınız bazen de çok kazanacağınızı bilin. En başta çok zor olacağını bilin ve asla bahane üretmeyin, sürekli çözüm odaklı olup çözüm üretin. Çok kazanınca biriktirin sonra ki ay az kazanırsanız onunlar telafi edersiniz. Başka bir sorunda yine çözüm odaklı olun bahane üretmeyin çözüm üretin.

Şimdi başarılı girişimciler nasıl olmalıdır kısaca özelliklerinden bahsedelim. Neden bahane değilde çözüm ürettiklerinden neden vizyonları için sürekli çalışıp asla bahane üretme diklerinden bahsedelim.

1- İyi Girişimciler İyi Öngörüye Sahiptir

İyi liderler aynı zamanda iyi girişimci olmak için adaylardır. İyi bir lider öngörüye sahip olmalıdır iyi bir girişimci de öyle. Bazen fedakarlıklar yapmalıdır. Örneğin o gün çok yoruldun ama önünüzdeki ay için bir plan yapmak yerine sen denize gidip eğlenmeyi seçersen o plan hep ertelenir. Önce o planı yapacaksın öngörüye sahip olup fedakarlık yapacaksın ki iyi bir girişimci olabilesin. Bunun bir diğer adı da disiplindir disiplin ve öngörü girişimci için olmazsa olmazdır.

2- İyi Girişimciler Başarısızlıktan Korkmazlar

İyi bir girişimci genel olarak bir çok iş batırmış olandır. ABD'de büyük yatırımcılar önlerine yeni bir fikir getiren kişiler ilk neyi sorar bilir misiniz. Önceden kaç kere battın ? çünkü batmak ve çıkmak girişimcinin işidir. İlk batışta pes edip kötü şeyler yapa bilir. Bu yüzden 3-4 kez şirket veya iş batırmamış bir başarılı girişimci çok azdır.

Siz de böyle olmalısınız, günümüzde başarısızlıktan korkup bir şeyi yapmayan o kadar çok kişi var ki. Bu sadece girişimcilikte değil diğer hayatımızda bile örneği çok. Örneğin hoşlandığı kız zaten red cevabı alırım diye açılmıyor. Veya yeni birileriyle tanışacakken bana kötü davranırlar anlaşamam diye çekiniyor. Böyle olmayın tecrübe edinin başarısız olun ki ileride başarılı olmamak için nedeniniz kalmasın.

3- İyi Girişimciler Önceliklerini Bilirler

Girişimci ise eğlence arka plandadır. Bu hem doğru hem yanlıştır. Çünkü başarılı bir girişimci öncelikle işini bitirip sonra eğlenceye de zaman ayırır. Çünkü sürekli çalışamazsınız veya sürekli eğlenemezsiniz. İşinizi bitirin, öncelikli işlerinizi halledin sonra kendinize veya çevrenize zaman ayırın.

İşiniz varken gidip başka bir şey yapmayın, yarın sabah çok erken kalkmanız gerekiyorken akşam televizyonda zaman öldürmeyin gidin ve yatın. Bu hafta işler çok ise önce onları bitirin gidip de her akşam sahilde oturacağınıza veya televizyon izleyeceğinize veya bilgisayarda zaman öldüreceğinize o hafta işlere odaklanın diğer hafta kendinize zaman ayırırsınız. Başarılı bir girişimci böyle yapıyor çünkü.

İnternetten para kazanmak Hayati Videolar

0 yorum :

Yorum Gönder

Blogger tarafından desteklenmektedir.