dolar

Doları Düşüren Gelişmeler Nelerdir ? Dolar Düşecek Mi Artacak Mı ?


dolar düşecek mi artacak mı

Doları Düşüren Gelişmeler Nelerdir ?

ABD ülkemize bir çok alanda yaptırım uyguladı ve bunların etkisi ile dolar 7.1 seviyesini gördü. Bu şekilde çok kalmasa da bir anda doları çok hızlı yükseldi. Bundan hepimiz kötü etkilemiş olsak da en az hasarla atlatacağız. Bunun üzerine zaten 2 yıldır tutuklu olan rahiplerini bahane eden ABD farklı yaptırımlar ile ülkemize karşı gelmeye devam etti.

Bir çok alanda vergileri 2 katına çıkararak ülkemizin ürünlerini ABD'de kullanılması imkansız hale getirdi. Çeliğe %100 zam yaparak bizden çelik alımını durdurdu. Bunlar aslında bize darbe vurdu ve elimizde kalmasına neden oldu. Böyle olunca da yatırımcılar yani yabancı sermaye ülkemizde yavaş yavaş çekilince dolar arzı arttı ve piyasada ki TL miktarı da artınca TL değeri git gide arttı.

Zamanla son nokta olan 7.1 i gördükten sonra ise zamanla inmeye başladı. Peki dolar neden çıktı neden iniyor. Bütün bu olayların perde arkasında neler var? Asıl olaylar bizden saklanıp 2 yıldır tutuklu olanlar bahane ediliyor. Bunlar ne zaman bitecek derken dolar seviyeleri yavaş yavaş 5.5 a doğru yaklaşmaktadır. Bu ülkemiz için ve alım gücü için iyidir fakat daha da düşmesi gerekiyor.

Peki dolar ne oldu da bir anda düşmeye başladı. O kadar hızlı yükselmesine rağmen neden yavaş yavaş düşüyor bunları inceleyelim. Öncelikle çelik ihracatımız oldukça önemli çünkü ülkemize fazlası ile döviz sokuyor ve Doların değer kaybetmesine neden oluyor. Ülkemizin parası olan TL'yi ise yükseltiyor.

Dolar Düşecek Mi Yükselecek Mi ?

Çelik yaptırımı bizden sonra Çin'e de yapılınca Çin çeliği ABD'den değil de bizden almaya karar verdi. Bu alım çok şeyi değiştirdi. Çünkü Çin çeliğe ihtiyacı yüksek olan bir ülke ve bizden almaları maliyetlerini de düşürecek. Bu sebepten dolayı sadece haberler bile dolarları olan insanların dolarlarını satmasına neden oldu.

Bir de ne hikmetse zenginler futbolcular ve siyasiler ülkeye destek amaçlı dolar en yüksek seviyede iken dolarlarını sattılar. Düşükten alıp yüksekten sattılar ve dolar daha da düştü. İnsan bir düşünüyor acaba daha da düşeceğini bildikleri için mi sattılar diye ama neyse işte ülkemize destek oldular.

Bu haberler ve gelen satışlar az da olsa doları düşürdü. Fakat Çin, Rusya, İran gibi ülkelerin arkamızda olması yaptığı açıklamalar. Avrupa'dan gelen şaşırtıcı destekler sonucunda da dolar değer kaybetmeye devam etti. Son olarak ise düşk hali bile 6.5 olan doları en büyük destekçilerimizden Katar 5.7 seviyelerine çekti.

Katar yaptığı açıklamada ülkemize direkt olarak 15 Milyar Dolar yatırım yapacağını bunun dışında bir çok malı da ülkemizde alacaklarını duyurdu. Bunun dışında bir çok ülke de paralarını ülkemiz parasına çevirdi ve ek olarak da Türk ürünlerini daha fazla kullanmaya başladı. Bunların haberleri ve etkileri ile dolar daha da düştü.

Fakat yetmez doların biraz daha düşmesi gerekiyor. 5.7 seviyeleri de dolar için yüksek aslında düştü gibi ama yüksek. El birliği ile daha da düşürebiliriz. ABD'ye uyguladığımız Apple boykotunu tüm ülke sürekli uygularsa vergiler onların yaptığı için %100 artarsa bu düşüş devam eder ve Allah'ın izni ile 4 seviyelerine çekeriz.

4 seviyelerine çekmek kolay mı zor. Hatta çok zor ama ülkece birleşip bize kafa tutan ABD markalarını kullanmayalım. Onlar da anlasın ki artık onlara ihtiyacımız yok. Çin ve Katar ile yüklü anlaşma haberlerinin gelmesi yakındır. Bunun yanında Rusya ile de bu haberler gelecek olursa Avrupa'ya zaten fazlası ile ihracat yapıyoruz bunlarla beraber dolar düşer yavaş yavaş düşer ama el birliği ile 4 seviyelerine çekebiliriz. Ardından ise daha da düşürmemiz lazım.

Unutmayın son olaylarda dolar yükselmedi TL düştü. Dolar diğer tüm büyük paralara karşı değer kaybederken sadece bize karşı değer kazandı. Dolar dünyada güç kaybediyor. ABD'nin en büyük gücü ise dolar doların değer kaybetmesi en çok onları etkiler. Bu yüzden herkese sataşıyorlar bu yüzden yaptırımlar ile kendilerinden mal alsınlar istiyorlar. Amaçları doların değer kaybetmemesi ama asıl güç artık merkeziyetsiz para istiyor. Dolar daha da güç kaybedecek önemli olan TL'nin bunun karşısında değer kaybetmemesidir.

Anlaşmalar ve güzel açıklamalar yakındır değerli takipçilerimiz. Apple ve diğer nice ABD markalarını araştıralım ve kullanmayalım. Devletimiz de umarım hepsini yüksek oranda zam yapar ve ülkemize bu mallar girmez. Bu şekilde dik duruşumuzu devam ettirir ve ülkece her zaman ki gibi birleşirsek yolumuz açıktır. Hep beraber TL'yi yükselteceğiz, herkese iyi günler dilerim umarım yararlı bir yazı olmuştur.

İnternetten para kazanmak Hayati Videolar

0 yorum :

Yorum Gönder

Blogger tarafından desteklenmektedir.