dolar nasıl düşer

Dolar Neden Yükselir ? Türk Lirasının Değerini Nasıl Artırabiliriz ?

tl yi nasıl artırabiliriz

Dolar neden yükselir ? Türk Lirasının değerinin nasıl yükseltebiliriz ? Bu soruları detayları ile beraber açıklayacağız. Fakat bazı kavramlar karışık gelmesin bazı sonuçlar karışmasın diye elimizden geldiği kadar basite indirgeyeceğiz. Herkesin anlayıp ufak da olsa çorba da tuzu olsun diye açıklayacağız ki doların düşmesine ve TL'nin artmasına hep beraber destek olalım.

Öncelikle Dolar ülkemizde belirli süredir yavaş yavaş yükseliyordu. Fakat son zamanlarda çok hızlı yükselmeye başladı. Bunun nedenini medyayı takip eden herkes biliyor. Siyasi gerginlikler olsun, çeşitli yaptırımlar olsun bunların hepsi tabi ki de etkiliyor. Bunlarla beraber dış yatırım da azalıyor. Yani yabancı sermaye dediğimiz ülkemizde döviz getiren yatırımcı da parasını alıp çıkıyor.

Dolar Neden Artıyor ?

Öncelikle arkadaşlar komik gelebilir ama dolar artmıyor. Şimdi diyeceksiniz ki sen ne diyorsun ? dolar uçuyor nasıl artmıyor. Evet arkadaşlar dolar artmıyor. TL'nin değeri azalıyor. Global piyasalarda Euro ve Pound Dolara karşı sürekli olarak yükseliyor. Yani küresel ve geniş olarak bakacak olursak dolar düşüyor. Fakat TL çok daha fazla düştüğü için ülkemizin parasını olan TL dolara karşı değer kaybediyor.

Yani bizim ülkemizin parası düşüyor aslında dolarda düşüyor ama bizim paramız 2  düşüyor ise dolar 1 düşüyor bundan dolayı ülkemiz dolara karşı güç kaybediyor. Diğer paraları zaten söyledik euro ve pound dolara karşı değer kazandığı için zaten TL'ye karşı da büyük değer kazanıyor.

ABD Neden Yaptırımlar Uyguluyor

Dünya genelinde şuanda dolar yatırımcısı azalıyor çünkü dolar her geçen gün dış ülkelerin parasına göre düşüş gösteriyor. Bundan dolayı ABD bazı ülkelere yaptırım uyguluyor. Bazılarına diyor ki illa benden alacaksın yoksa sana şunu yaparım. Nedeni ise bu şekilde ülkelere satarsa ABD'ye döviz girecek ve doların düşüşü engellenecek.

Arkadaşlar ABD'de büyük bir savaş olsa veya bunun karşısında savaş yerine dolar tamamen bitse diye bir test yapılıyor ve sonuçta ABD doların bitmesinden daha büyük zarar görüyor. Yani ABD dolar ile güçlü doların düşmesi onları kötü etkilerken yükselmesi onları iyi etkiliyor. Yani ABD = Dolar diyebiliriz. Bundan dolayı bir çok ülkeye diretmeyle bir şeyler satmaya çalışıyor.

Avrupa'ya ne kadar mal satsa karşılığında o kadar euro kazanacak. Euro gelince de euro artıp dolar piyasadan çekilince doların değeri artacak. Yani ABD arz talep dengesinde dolara olan talebi artırıp doların piyasadan çekilmesine ve git gide daha da azalmasını istiyor. Bu sayede güç onlarda olacak olup her istediklerini yapmaya devam edecekler.

Türk Lirası Nasıl Düştü Nasıl Artırırız ?

Türk lirasının düşmesini kısaca özetleyecek olursak arkadaşlar ama basit şekilde açıklayacağım herkes rahatça anlasın diye. Öncelikle Önceden ABD'de faizler düşüktü gitgide yükseliyor. Gerçi hala bizden daha az ama yine de yükseliyor. Şimdi bu ne demek. ABD den ucuza kredi alan yabancı sermaye geliyor ülkemizde rahatça iş kurup para kazanabiliyordu. Çünkü çektiği krediyi düşük faizle geri ödeyecek.

Fakat şimdi ABD faizleri artırmaya başlayınca ülkemizde de ekonomi kötüye gidince yabancı sermaye dediğimiz yabancı şirketler korkarak paralarını ülkemizde çekti. Yavaş yavaş da çekmeye devam ediyor. Şimdi bu olay doları nasıl etkiliyor?

Yabancı sermaye ülkemize girerken ABD'den getirdiği doları ülkemizde TL'ye çeviriyor. Bu sefer de ülkemizde dolar miktarı artarken TL miktarı azalıyor. Dikkat edin miktarı azalıyor değeri değil. Piyasada TL azalınca yani bir şey az olunca da değeri artar. Dolar da artınca yani miktarı artınca da değeri azalır. Bu şekilde yabancı sermaye sayesinde bile dolar azar azar artarken şimdi de çekildikleri için azalıyor.

Bu senaryonun tersi ise. Burada TL si olan yabancı yatırımcı TL'yi satıp dolar alarak ülkemizden çıkarsa. Merkez bankamızda Dolar miktarı azalırken TL miktarı artar. Miktarı artan paranın değeri düşeceği için TL düşer. Miktarı azalan paranın değeri artacağı için de Dolar artar. Kısaca yabancı sermaye demek doların düşmesi demektir arkadaşlar.

Peki şimdi yabancı sermaye bile çıkarsa buna rağmen TL'yi nasıl artırırız? Arkadaşlar ülkemizde zamanında çok iyi dövizler girdi fakat neden dolar hiç düşmedi. Çünkü doları etkileyen bir faktörde yaptığımız ticarettir. Dış ülkelerden sürekli aldığımızdan daha az satarsak açık oluşur ve dolar düşmez.

Biz aldığımız dövizleri gittik inşaata yatırdık. Yabancı ülkeye inşaatı satıp ülkeye dövizi nasıl sokacaksın ? inşaat, inşaat inşaat her yer inşaat doldu. Hatta bir çok orman yakıldı villalar yapılsın diye. Bu alanda büyük yanlışlar yaptık. Ama umarım artık akıllanmışızdır. Çünkü yapmamız gereken teknoloji geliştirip yabancı ülkelere satmak.

Hatta bir kere değil apple gibi, samsung gibi sürekli her sene satmak. Her sene yenisini, satmak. Bu şekilde ülkemizde döviz girer ihracat artar. Ülkemizden az para çıkıp çok para girer ekonomi bu şekilde iyi bir konuma gelir. İnşaat yaparak ülke ekonomisini iyileştiremezsin. Bunu anladık ve adımlar atıldı. Savunma sanayi de çok güzel işler oluyor.

Umarım başkanımız savunma sanayi gibi yazılımsal ve tüm dünyanın kullanacağı arge çalışmalarına da ekip kurar. Bir basit telefon uygulaması bile ülkeye çok fazla döviz sokabilir. Önemli olan buralara yatırmak inşaata değil. Umarım faydalı bir yazı olmuştur. Azıcık da olsa fikir oluştura bilmişsek ne mutlu bize herkese iyi günler dileriz.

İnternetten para kazanmak Hayati Videolar

0 yorum :

Yorum Gönder

Blogger tarafından desteklenmektedir.