5 saat kuralı

Elon Musk, Jack Ma ve Bill Gates'in Kullandığı 5 Saat Kuralı Ne İşe Yarar ?


5 saat kuralı nasıl uygulanır, zenginlerin kuralları

Elon Musk, Jack Ma ve Bill Gates'in Kullandığı 5 Saat Kuralı Ne İşe Yarar ?


Günümüz dünyasında herkes sabah kalkıp işe gidiyor. Bazıları uykulu oluyor bazıları kahvaltı yapmamış oluyor bazıları ise o işe gitmeyi hiç istemiyor. Sonuç olarak ise o işe gidiyor. Peki daha sonra orada bir sürü istemediği ama yapmak zorunda olduğu işi yapıyor ardından ise bir çok kişi ile görüşüp tekrar eve kendini zor atıyor.

Bu senaryo bir yerden tanıdık geldi mi ? Bana geldi çünkü ülkemizin insanlarının %86 sı bu durumda. Peki eve geldikten sonra ne yapıyorsunuz. Çoğu kişi yemek yiyor ve televizyon başına geçiyor. Bazıları da önce televizyon izleyip daha sonra yemek yiyor. Genç olanlar arkadaşları ile buluşuyor, daha yaşlı olanlar ise kahve, kafe ve benzeri yerlere gidip zaman öldürüyor.

Yani kısacası herkes bir şekilde zaman öldürüyor. Peki sizce bu ne kadar doğru. Evet kendimize zaman ayırmalıyız evet arkadaşlarımız ile buluşmalıyız. Evet çok az da olsa televizyonda izleyebiliriz ama bunları sürekli döngü halinde yapmak bize ne katıyor. İşte buraya gelindiğinde milyonerler göz önüne alınırsa bize hiç bir şey katmıyor.

Milyonerlerin 5 saat kuralında da bunu görüyoruz. Boşa zaman harcama veya zaman öldürme terimleri onların hayatlarında yok denilecek kadar az. Arkadaşları ile buluşurken bile yine milyonerler ile buluştuğu için oradan da bir fayda sağlıyor ve yeni fikirler üretiyorlar. Bu yüzden onlar milyoner, bu yüzden onlar refah içinde yaşıyor.

Milyonerlerin 5 Saat Kuralı Nedir ?

Bu kuralın özeti haftada her gün bir saatini bir şeyler öğrenmeye ayırmaktır. Yani bu bir günde toplamda da olur günlere bölünerek de olur. Hafta sonunu buna dahil bile etmiyoruz. Kural uzun yıllardır konuşulan ve bir çok milyonerin bilerek veya bilmeyerek uyguladığı bir kuraldır.

Günde en az 1 saatini yeni bir şey öğrenmeye, bir şeyi araştırmaya, bildiğin bir şeyi geliştirmeye ayıran herkes bu kurala uyup daha iyi bir seviyeye geliyor. Bu kural sayesinde sürekli yeni bir şey öğrenip bir de üzerine bunların pratiği ile birlikte gelişiyorsunuz. Bunu sürekli yapınca da alışkanlık kazanıp istemsizce de olsa sürekli yapıyorsunuz. İşte bu sayede milyonerler sıfırdan milyoner olabiliyorlar.

Bu yöntemde boş zamanlarını yolda veya kitap okunmayacak bir yerde geçiren milyonerler genel olarak sesli kitap yoluna gidiyorlar. Sesli kitap sayesinde kulaklık yolu ile yine bir şeyler öğrenmeye devam ediyorlar. Siz de bu okuma kuralını uygulayabilirsiniz. Kitapla başlayıp yolculukta sesli kitap veya her gün 20 dakika ulaşım aracı kullanırken burada bir sesli kitapla o günü değerlendirebilirsiniz.

Daha sonra ki adım ise yani 5 saat kuralı için 1 saat tamamen okuyun denmiyor. Bu okuduklarınızı ve gördüklerinizi düşünün. Neyi daha iyi yapabilirim. İşimi, eğitimimi veya ne ile uğraşıyorsanız onu daha iyi nasıl geliştiririm. 15 - 20 dakika yalnız kalıp her gün düşünün. Bunu sürekli yapın. Düne göre ne konuda iyisiniz ne konuda gerisiniz iyi yönlerinizi artırın kötü yönlerinizi bitirmek için yeni şeyler düşünün.

Bu şekilde kalan adım ise uygulamak. Yani okuyup anlayıp gördüklerimizi uygulamamız gerekiyor. Bunların sadece kafamızda kalması pek bir anlam ifade etmiyor. Bunları sahaya döküp kendimizi, geliştirmek için somut adımlar atmalıyız. Bu şekilde 5 saat kuralını her zaman uygularsanız başarılı olmanız içten bile değil.

Özetle; 5 saat kuralı hafta içi 5 gün olarak düşünün. Yani her hafta için 5 gün içinde 5 saatinizi tabi en az 5 saatinizi okumaya, öğrenmeye, düşünmeye ve bunları uygulamaya harcamanız gerekiyor. Daha sonra yine okuyup yine öncekileri düşünüp yorumlayıp daha iyi şeyler düşünmeniz ve daha iyi uygulamanız gerekiyor. Bu şekilde her hafta en az 5 saatinizi kendinize ayırırsanız kendinizde ki değişimi sizden önce çevreniz görecektir. Unutmayın her gün 1 saat ile hayatınız değişebilir herkese boş şanslar.

İnternetten para kazanmak Hayati Videolar

0 yorum :

Yorum Gönder

Blogger tarafından desteklenmektedir.