eğitim

Siz Parayı Yönetin Para Sizi Yönetmesin !

öz disiplin kazanma yolları

Para Yönetimi Nasıl Yapılır

Ekonomi, para yönetimi, finansal kriz, işten çıkarılmalar, döviz hareketleri ve daha niceleri bu ve buna benzer kelimeler yüzünden her yıl milyonlarca insan sıkıntı çekiyor. Bazıları bu sıkıntıları aşıyor bazıları ise hayatları boyunca aşamıyor. Her yıl bunları bir çok insanda görüyoruz. Parayı yönetmek veya yönetememek yüzünden binlerce hayat maalesef bitiyor. Peki parayı nasıl yönetiriz ? Para yönetmek kolay iş midir ?

Para yönetimi aslında dışarıdan çok kolay görünüp esasında bir kaç temel olayı yapmazsanız çok zorlaşır. Yüksek gelirliler bu sorunları bir şekilde aşarlar. Çünkü sıkıntıya girdiklerin de bile biraz harcamalarını sıkıp sonra toparlaya bilirler. Demek isterdik ama bazen yüksek gelirli insanlarda bitebiliyor.

Batmak değil bitmek, yani sürekli borç ödemek borç için çalışmaktan bahsediyorum. Borç yiğidin kamçısıdır lafının artık eskide kalması gerekiyor. Borçlu bir kişi olup borç için çok çalışmaktan ve tutumluluk yapmaktansa. Geleceğiniz için biriktirip tutumluluk yapın.

Yapılan araştırmalara göre gelirine göre parayı değerlendiren ve bunu en az 2 ye katlayan kişi sayısı oldukça az. Örnek verecek olursak istatistiklere göre 100 kişiye aynı parayı verirseniz bir yıl sonra sadece 4 kişisi en az 2 ye katlamış oluyor. Diğerleri ya bitirmiş oluyor ya da birazını harcamış oluyor. Yani bundan da anlaşılıyor ki para yönetimi kolay bir iş değildir.

Tabi yapılan harcamalarda önemli. Örneğin bazısı parayı içkiye harcar bazısı sigaraya bazısı daha kötü şeylere bazısı ise gider yatırım yapar. Eğer para kaybedecek seniz bari öğrenerek kaybedin. Kazanmayı öğrenerek kaybedin.

Yine yapılan araştırmalara göre küçük yaşlarda borsaya ufak miktarlar da olsa giren kişiler. Genel olarak parayı bitirmişler. Yani bir şekilde batırmışlar ama genel olarak bu kişiler ilerleyen yaşlarda en çok kazanan kişiler olmuşlardır. Yani özellikle genç yaşlarda iseniz kaybederken bile kazanabilirsiniz. Fakat bu içki, sigara vb şeylerde değil. Yatırım işlerinde olur, borsada olur, arsa işleri olur. Bütçenize göre ne kadar erken başlarsanız o kadar çok kazanırsınız.

Fakat bu şu demek değildir. Erken yaşta bu işlere başlayan herkes ilerde zengin olacak. Tabi ki böyle bir şey yok. Ama genel olarak böyle. Yani genç yaşlarda eğlenin de, gezinde ama öğrenin de. Boş gezip boş eğlenmeyin öğrenerek yapın. Gezerken bile aralarda bazı şeyleri takip edin farkında olun, kendi yönetiminizi kurun.

Öz disiplin denen şey işte budur. İnsan kendini bilir ve ne yaparsa yapsın sürekli geleceğini bir şekilde düşünür ise o insan finansal sorunlar yaşamıyor. Yaşasa bile bunu bir şekilde atlatıyor. Çünkü öz disiplini güçlü. Şimdi sizce para kazanma ve gelecek işlerine az da olsa 20 li yaşlardan beri kafa yoran ve uğraşan biri ile bu işe 30 lu yaşlarda başlayan biri 40 yaşında iken aynı konumda olur mu?

Demek istediğim şu değil, yaşlılar yapamaz. Hayır yapar bir çok milyarder yaşlı iken de zengin olabilir. Ama genele bakacak olursak onlar bile küçükten beri sürekli bir arayış içerisinde, sürekli bir uğraş vermiş ama kimisi 20 yaşında tutturmuş, kimisi 40 kimisi ise 60 bazısı ise hiç tutturamamış. Bunlar ihtimal dahilindedir. Ama ihtimalleri artırmak da bizim elimizdedir.

O yüzden özellikle gençlere söylüyorum. Lütfen farkın dalık oranınız yüksek olsun. Finans anlamında, hayat anlamında, fikir sahibi olun, okuyun araştırın ve üzerine düşünün. Uygulamaktan korkmayın. Bu şekilde ilerleriz. Genç nüfusu bu kadar fazla olup da bu kadar az inovasyon yapan bir ülke olmayız belki. Hadi gençler artık uyanın ve bir şeyler yapın, deneyin 1.000.000 genç denese bile 10 tane çok iyi fikir uygulamaya geçer ve belki de bu 10 uygulama ülkemize milyar dolarlar kazandırır.

İnternetten para kazanmak Hayati Videolar

0 yorum :

Yorum Gönder

Blogger tarafından desteklenmektedir.